Pénzért adta a személyes adatokat a zsaru

Három év letöltendő börtönre ítélt hétfőn a Bács-Kiskun Megyei Bíróság egy volt rendőrt, aki a központi nyilvántartásból lekérdezett adatokkal segítette adósságbehajtással foglalkozó barátja tevékenységét.

MNO
2010. 08. 24. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A címekért, fényképekért cserébe némi pénzt is kapott. A 30 éves volt főtörzsőrmester ellen még 2009 januárjában emelt vádat a Kecskeméti Nyomozó Ügyészség, 2007 júliusa és októbere között előzetes letartóztatásban is volt.

A 2005-től a Kecskeméti Rendőrkapitányság helyszínelő alosztályán dolgozó nyomozót azzal vádolták, hogy jogellenesen több emberről adatokat szolgáltatott ki adósságbehajtó barátjának. A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által működtetett nyilvántartásból saját azonosítóját felhasználva lekérte a barátja által megjelölt személyek lakcímét, fényképét, vagy éppen gépkocsijuk adatait. Az információkat aztán kinyomtatva átadta a pénzbehajtónak, aki ezek alapján könnyen megtalálta az adósokat, és több esetben erőszakkal fenyegetőzve fizetésre szólította fel őket.

A vád szerint a volt főtörzsőrmester 2005-ben kétszer, 2007-ben pedig összesen tíz alkalommal adott jogellenesen adatokat. A lekérdezésekért pénzt kért a barátjától, eleinte alkalmanként húszezer, majd tízezer forintot, ám az összegeket nem kapta meg mindig.

Az exzsarut azzal is megvádolták, hogy egy alkalommal „Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság” fejléccel valótlan tartalmú tanúkihallgatási jegyzőkönyvet is készített egy rendőrszázados nevében, és azt alá is írta.

A vádlott az ellene indult per során végig tagadta bűnösségét. Azt vallotta, hogy csak baráti szívességből kérte le az adatokat, és nem tudta, mire használják fel őket. Nem ismerte el a közokirat-hamisítást sem. A megyei bíróság dr. Sárközy Szabolcs vezette büntetőtanácsa viszont a váddal egyezően bűnösnek találta hivatalos személy által kötelességszegéssel, folytatólagosan elkövetett vesztegetésben, személyes adattal visszaélésben és közokirat-hamisításban.

Azt a bíróság nem tudta kétséget kizáróan megállapítani, hogy a vádlott összesen mennyi pénzt kapott a kiszolgáltatott adatokért. A bíróság három év letöltendő börtönre, öt év közügyektől való eltiltásra és 300 ezer forint pénzmellékbüntetésre ítélte a férfit, illetve végleges hatállyal eltiltotta a rendőri foglalkozástól.

(baon.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.