A 124 milliárd forintos uniós támogatás tartalmazza a jövő évben járó teljes területalapú támogatás 50 százalékos előlegét, amelynek idei kifizetését a rendkívüli időjárás okozta természeti csapások miatt kérte a kormány. A teljes, 124 milliárd forintos uniós összegből 6,5 milliárd forintot tesz ki a rendkívüli tejtámogatás, ami tejkilogrammonként 4,5–5 forint uniós támogatást jelent az érintett gazdáknak.
Fazekas Sándor kifejtette: az Európai Bizottság jóváhagyta a magyar kérést, így a területalapú támogatások hektáronként maximum mintegy 24 350 forintos juttatást jelentenek mintegy 180 ezer gazdálkodónak, és összesen 5 millió hektárnyi földterülethez kapcsolódnak.
Az unió hatóságai tíz tagországnak tették lehetővé, hogy december 1-jéről október 16-ra előre hozzák a területalapú támogatás első felének kifizetését. A döntés indoklása a pénzügyi válság nyomán csökkenő jövedelmeket, a hitelfeltételek szigorodását, egyes agrártermékek áringadozását, valamint az időjárási tényezőket – aszályt, árvizet – sorolta fel.
Fazekas Sándor a kormányszóvivői tájékoztatón arról is beszámolt, hogy a másodlagos élelmiszer-biztonsági vizsgálatok nyáron bevezetett rendszere jól vizsgázott. A közelmúltban egy engedély nélkül működő kínai élelmiszer-feldolgozó üzemben hatósági vizsgálatot végeztek, a kínai feldolgozóüzem tulajdonosa sem az áru származását, sem a másodlagos élelmiszer-biztonsági vizsgálatot nem tudta igazolni, ezért jelentős bírságra számíthat.
Kérdésre válaszolva a vidékfejlesztési miniszter elmondta: a földmoratórium kérdése az uniós agrárminiszterek hét eleji informális találkozóján nem került szóba, csak a közös uniós agrárpolitikáról cserélték ki nézeteiket.
(MTI)

Letartóztatták Holló Istvánt Ukrajnának való kémkedés gyanújával