A cégek felvételt és elbocsátást sem terveznek

A magyarországi munkáltatók 70 százaléka nem tervez munkaerő-felvételt, de elbocsátást sem 2010 utolsó negyedévében, ugyanakkor az idei harmadik negyedévhez képest nőtt az elbocsátást tervezők aránya a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató legfrissebb felmérése szerint.

MNO
2010. 09. 07. 11:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szekeres Katalin, a Manpower Magyarország marketing- és toborzási vezetője a felmérést bemutató keddi, budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a megkérdezett szervezetek 13 százaléka szerint várhatóan nő az alkalmazottak száma az utolsó negyedévben, míg a harmadik negyedévben csak a munkáltatók 7 százaléka, 2009 negyedik negyedévében pedig a 10 százaléka számolt létszámbővítéssel.

A munkáltatók ugyancsak 13 százaléka tervez létszámcsökkentést, a harmadik negyedévben csak 4 százalék volt ez az arány, ugyanakkor az előző év utolsó három hónapjában még 14 százalék.

A Manpower munkaerő-piaci mutatója – amelyet a létszámbővítést és -csökkentést tervező munkaadók arányának különbségéből számolnak – így a negyedik negyedévre nullán áll, szemben a harmadik negyedéves +3 százalékkal és az előző év azonos időszaki -4 százalékkal.

A reprezentatív felmérést több mint 750 munkáltató megkérdezésével készítették el. Kiss Judit, a Manpower ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: iparági összehasonlításban az egész gazdaság beindulása szempontjából kulcsfontosságú ipari termelésben a legpozitívabbak a munkáltatók várakozásai, itt 11 százalék a munkaerő-piaci mutató értéke, ez 3 százalékpontos növekedést jelent az előző negyedévhez képest. A munkaadók csaknem valamennyi szektorban erősödő foglalkoztatási szándékról számoltak be.

A létszámcsökkentést tervező ágazatok többsége szezonhoz kötött, így nem meglepő, hogy nem számolnak munkaerő-felvétellel. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a kereskedelemben – amelyben a karácsony miatt hagyományosan fellendülést hoz az utolsó negyedév – sem terveznek létszámbővítést – mondta G. Nagy Balázs, a Manpower üzletfejlesztési igazgatója.

Kiss Judit szerint a lakossági fogyasztáshoz kapcsolódó iparágak később, negyed-fél év múlva találhatnak magukra. Kifejtette: az előző év negyedik negyedévéhez képest az álláskeresők lehetőségei várhatóan mind a nyolc régióban javulnak, kivéve a Dél-Dunántúlt, ahol a foglalkoztatási szándék 16 százalékponttal romlott éves összehasonlításban.

Szekeres Katalin kiemelte: a gyártással foglalkozó cégek negyede keres munkaerőt, azonban nagy feladat, hogy megfelelő, szakképzett embereket találjanak az üres helyekre. Kiss Judit hozzáfűzte: az Állami Foglalkoztatási Szolgálat havi munkaerő-piaci statisztikáiban rendre 30 000-nél több betöltetlen álláshelyről számol be, ezért is fontos a szakképzés „helyretétele”.

A sok betöltetlen álláshely egyrészt a magyar munkavállalók alacsony mobilitása miatt van, másrészt azonban sokszor nem illeszkednek a pályázó kvalitásai ahhoz a munkához, amelyre jelentkezik. A munkáltatók gyakran azért nem találnak megfelelően képzett munkaerőt, mert nem tudnak országosan keresni, csak a saját régiójukban – derül ki a felmérésből.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.