Bartók művészete is fókuszba kerül a Concerto Budapest őszi koncertjein

Tematikus fesztiválokkal, világhírű szólistákkal és sokszínű koncertprogrammal készül a Concerto Budapest a 2025–26-os évadra. A Magyar Zene Házában rendezett sajtótájékoztatón ismertették az Ünnepek évadának rendezvényeit, amely Bartók-fesztivállal indul ősszel. A változatos programok mellett folytatódnak a zenekar sikeres és hiánypótló vállalásai, a Concerto Mesteriskola és a Hallgatás napja.

2025. 05. 20. 17:22
A 2025–26-os évad repertoárja a barokktól a 21. századig ível. Fotó: László Mudra
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keller András, a Concerto Budapest főzeneigazgatója lapunknak elmondta, hogy több okból ünnepi ez az évad. Kezdeményezésére Bartók művészete kerül fókuszba ősszel, a zeneszerző halálának 80. évfordulója alkalmából. Megrendezik a Magyar kincsek Bartók-ünnepet, amely szeptember 26-án kamaraesttel veszi kezdetét a Budapest Music Centerben, majd a Zeneakadémián négy nagyszabású hangversenyen Bartók emblematikus zenekari művei, köztük valamennyi versenyműve megszólal. 

Concerto
Keller András a Concerto Budapest évadbejelentő sajtótájékoztatóján (Fotó: Felvegi Andrea)

A Concerto Budapest megrendezi az Ünnepek évadát

 

Ünnepi az évad azért is, mert Kurtág György, a Concerto Budapest tiszteletbeli elnöke 100. születésnapja közeledik. A centenárium alkalmából a zenekar februárban kétnapos programsorozattal ünnepel Kurtág-workshop címmel a Zeneakadémián, a zeneszerző aktív közreműködésével. A Kurtág100 fesztiválon bemutatjuk Kurtág György új operáját és új zongoraversenyét is. 

Azért is ünnepi ez az évad, mert megvalósíthatjuk azokat az álmainkat, amiket szeretnénk: olyan missziókat, mint a hallgatás napja, ami a kortárs zene fontos fóruma, vagy újra együtt lehetünk a Mozart-napon a közönséggel és létrehozhatjuk a hegedű ünnepét a magyar hegedűművészek főszereplésével. A rendezvény felhívja a figyelmet az adott hangszerben rejlő lehetőségek kimeríthetetlen tárházára és találkozási lehetőséget teremt hazánk legnagyobb hegedűművészei számára, akik között több mester és tanítványa is található – foglalta össze Keller András.

A Concerto Budapest 2025–26-os évadának repertoárja a barokktól a 21. századig ível, a zenetörténet legjelentősebb alkotásaiból válogatva. A műsoron szerepel Liszt Ferenc két szimfonikus költeménye, Beethoven Eroica szimfóniája, Schubert 3. szimfóniája és Csajkovszkij 4. szimfóniája. A zenekar ebben az évadban először adja elő Brahms összes szimfóniáját egyetlen évadon belül. A barokk repertoárban Bach Máté-passiója és 20. századi szerzők által újrahangszerelt Bach-művek is elhangzanak. Kiemelt eseményként szerepel az ünnepi karácsonyi koncert, melyen Csajkovszkij művei mellett idén Rachmaninov 3. zongoraversenye hangzik el Balázs János szólójával.

Balázs János, az évad művésze (Fotó: Felvegi Andrea)

A sajtótájékoztatón bejelentették, hogy az évad művésze Balázs János zongoraművész, aki számos meghatározó koncerten játszik szólistaként. A Magyar kincsek Bartók-ünnepen például Bartók 2. zongoraversenyét adja majd elő. 

A Concerto Budapest visszatérő hazai vendégművészei a következő évadban is jelentős művek előadóiként állnak színpadra. Fellép többek között Berecz Mihály, Várjon Dénes, Kelemen Barnabás, Takács Nagy Gábor. Baráti Kristóf novemberben Bach, Beethoven és Brahms műveit vezényli. A Concerto Budapest immár harmadik alkalommal tér vissza az Egyesült Királyságba és Írországba, hogy rangos koncerttermekben adjon hangversenyt. Folytatódik a Concerto Mesteriskola és szoros együttműködésben dolgoznak a Virtuózok tehetséggondozó programmal, amely fontos kulturális és nemzetközi küldetést teljesít. 

 A zenekar évek óta jó kapcsolatot ápol a Magyar Zene Házával. A közös értékrendet és szemléletet követve a két intézmény a következő évadtól stratégiai együttműködésre lép, amely még szorosabb szakmai kapcsolatot és közös programokat ígér a jövőben. 

A zenekar új stratégiai partnere a Fesztivál Akadémia Budapest, amely Kelemen Barnabás és Kokas Katalin kezdeményezésére Elhoztuk a világot – elhozzuk a jövőt címmel indít átfogó művészeti és oktatási programot. 

Hisszük, hogy a klasszikus zene nem kiváltság, hanem közös kincs – ez a meggyőződés vezérel minket akkor is, amikor a Petőfi kulturális program részeként ötven koncerttel viszi el a Concerto Budapest  a klasszikus zene élményét olyan kistelepülésekre, ahol élő klasszikus zenei előadás ritkán hallható

– fogalmazta meg Devich Gábor, a zenekar főigazgatója. A Concerto Budapest Liszt Intézetek meghívására nemzetközi turnéra is indul, Helsinkitől Kairóig nyolc helyszínen képviselve a magyar zenei kultúrát.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.