„A mecset igenis meg fog épülni”

A Ground Zero közelébe tervezett muszlim közösségi központ és mecset igenis meg fog épülni – írja a The New York Times. Hét év után újra a Cambridge lett a világ legjobb egyeteme – olvasható a The Guardianban.

2010. 09. 08. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times (nytimes.com)

A Ground Zero közelébe tervezett muszlim közösségi központ és mecset igenis meg fog épülni – írja a The New York Timesban maga a központ megálmodója és az egész terv szellemi atyja, Feisal Abdul Rauf.

„Megdöbbentett, hogy az ügy ennyire a figyelem középpontjába került – írja az imám. – Mindannyian meglepődve láttuk, mennyi érzelmet kavar fel a tervezett közösségi épület helyszíne. Ez a figyelem is azt mutatja, az emberekhez különösen közel állnak a vitát generáló értékek: mások jogainak az elismerése, a tolerancia és a vallás szabadsága.”

Rauf két hónapos közel-keleti beszédkörútról érkezett haza, ahol az amerikai kormány támogatásával a vallás- és kultúraközi kapcsolatokról tartott előadásokat. Mint írja, nem akart a távolból nyilatkozni az őt legjobban érintő kérdésben, ezért nem szólalt meg eddig. Most azonban határozottan kimondja: „A Cordoba House meg fog épülni”. Az imám leírja: a projektet a belvárosi közösség, a kormányzat minden szintje és befolyásos vallási vezetők is támogatják, sőt partnerként vesznek benne részt.

A hangsúly nem a mecseten, hanem a vallások kibékítésén van. A Cordoba nevet is ezért választották: a spanyol városban a középkorban békésen együtt élhetett arab, zsidó és keresztény, ezért példamutató az imám számára. A vallásközi kapcsolat elmélyítése érdekében „közösségi terek is helyet kapnak az épületben, medencék, játszóházak, tantermek, ahol a különböző vallásúak együtt játszhatnak, tanulhatnak”. Emellett elválasztott imahelyet terveznek zsidóknak, keresztényeknek és muszlimoknak és más, meg nem nevezett vallások híveinek is, de a Cordoba House-ban a szeptember 11-i terrortámadás áldozatainak is emléket állítanak majd.

Rauf azt írja, közel-keleti körútján látta, mennyit jelentett, hogy Obama elnök és Michael Bloomberg, New York polgármestere kiállt a tervezett központ és mecset mellett. „Különös pillanat volt: egy keresztény elnök és egy zsidó polgármester a muszlimok jogaiért harcol – írja. – Láttam, mennyit jelentett ez az arab utca emberének és a vezetőinek egyaránt. Ez Amerika valódi lényege, és ha a fiatal és könnyen befolyásolható muszlimok ilyen híreket is hallanak, talán kevésbé figyelnek majd a szélsőségesek hívó szavára.”

Az imám szerint a terv támogatói az elnöktől az átlagemberig érzik, az együttműködést és megértést támogató központ megépülésével „globális mozgalom” kezdődhet el, mely begyógyítja a sebeket, és elhozza a békét. „Olyan lehetőség ez, melyet muszáj megragadnunk” – vélekedik.

The Guardian (guardian.co.uk)

Újra a Cambridge a világ legjobb egyeteme. A több mint nyolcszáz éve alapított brit felsőoktatási intézmény hét év után foglalhatta el újra a dobogó csúcsát, letaszítva onnan a korábban legyőzhetetlen Harvardot.

A brit intézmények különösen nagy számban képviseltették magukat a QS listáján, a londoni University College, az Oxford és az Imperial mind az első tíz közé került, míg a londoni és edinburgh-i King’s College az első 25 között végzett. A listát ugyanakkor az amerikai egyetemek uralják, az első 100 közül 31 helyet elfoglalva. Az első a tizenöt ázsiai egyetem közül a Hong Kong University.

A QS a kutatási képesség, a munkaadók preferenciái, a tanárok kvalitásai, illetve az oktatók és a hallgatók nemzetközisége alapján rangsorolta az egyetemeket. A megkérdezett 5000 cég kedvence továbbra is a Harvard, a 15 000 akadémikus viszont a Cambridge-et választotta a legjobb kutatóintézménynek, és a tudományos publikációk idézéseit listázó adatbázisban is a legtöbbet szereplő egyetemnek számít, így nyerhette el az első díjat.

A QS egyetemi tanácsadó testületének vezetője, John O’Leary elmondta: a listán azért az angol és az amerikai intézmények dominálnak, mert a tudomány vezető nyelve az angol. „Ha egy kutató olyan nyelven adja ki a tanulmányát, melyet senki sem ért, nyilván idézni sem fogják” – magyarázta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.