Az államfő szerint ilyen volt a magyar állampolgárság megszerzésének megkönnyítése, valamint a trianoni szerződés évfordulójának a nemzeti összetartozás napjává történő nyilvánítása. Emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés elfogadott egy nyilatkozatot a magyar nemzet összetartozásáról. Schmitt a magyarországi kormányváltást új korszak kezdetének nevezte az anyaország és a külföldön élő magyarság közötti viszonyban, mert „a nemzeti együvé tartozást mostantól nemcsak szavakban, hanem tettekben is érezni lehet majd”.
„A legfontosabb a nemzetben való gondolkodás. Nem 10 millióan vagyunk, hanem több mint 15 millióan” – mondta Schmitt. „Mi sem lehet szebb dolog egy egy hónapja megválasztott köztársasági elnök számára, mint az, hogy amerre csak jár a világon, magyar emberekkel találkozzon. Amerre csak megyek, hirdetem, hogy a magyar nemzet egységes és oszthatatlan.” „A köztársaság elnökeként azért fogok fáradozni, hogy ne csak a demokrácia őre legyek, ne csak az egyik nagykövete a magyar nemzetnek, hanem azért is, hogy együvé tartozzunk” – mondta Schmitt. Hangsúlyozta, hogy a magyar nemzet az Európai Unióban is erős lesz.
Az államfő szerint sokkal erősebbek azok a kapcsok, mint például az anyanyelv és a kultúra, amelyek összekötik a magyarságot, mint azok a dolgok, amelyek elválasztják. Az MTI-nek nyilatkozva Schmitt Pál rámutatott, hogy jelenlegi amerikai tartózkodása idején öt alkalommal találkozott helyi magyarokkal, és a New York környéki magyarságot az összetartozás nagyon erős letéteményesének nevezte.
A köztársasági elnök, aki az ENSZ-közgyűlés 65. ülésszakára érkezett New Yorkba, kedden felkeresett egy magyar katolikus, egy református és egy baptista templomot, szerdán pedig találkozott az amerikai Magyar Tudós Társaság tagjaival. A kollégium a találkozó alkalmával felajánlotta ismereteit és tapasztalatát az anyaország támogatására. A New York-i magyar főkonzulátuson a helyi magyarsággal rendezett találkozón Schmitt Pál April Foley volt budapesti amerikai nagykövetnek a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést adományozta egyebek között azon szerepének elismeréseként, amelyet a magyar állampolgárok vízumkötelezettségének megszüntetésében játszott.
Martonyi: Jobb koordinációra van szükség
Magyarország támogatja azt a folyamatot, hogy az utóbbi időben felgyorsult az Európai Unió és a NATO Oroszországgal fennálló kapcsolatának erősítése – közölte helyi idő szerint szerdán az MTI-nek nyilatkozva Martonyi János külügyminiszter. Martonyi rámutatott: ez nem jelenti azt, hogy a NATO és Oroszország között nincsenek komoly nézeteltérések, de meghatározónak minősítette azokat a tényeket, hogy „nem vagyunk ellenfelek, ezzel szemben vannak közös ellenségeink, akikkel szemben a közös fellépést jobban kell koordinálni”. A külügyminiszter a közös ellenségek sorában nevezte meg a nemzetközi terrorizmust, a kábítószer-kereskedelmet és a legkülönbözőbb típusú, új globális fenyegetéseket.
Az együttműködés lehetséges területének nevezte az európai hagyományos fegyverzetek korlátozását, valamint a rakétavédelmet. Elismerően szólt arról, hogy Oroszország lehetővé teszi az Afganisztánban missziót végző NATO-csapatok és -utánpótlás tranzitforgalmát. A magyar diplomácia vezetője kifejezte abbéli reményét, hogy más területeken is sikerül előrelépni. Ilyennek nevezte a Dnyeszteren túli konfliktus megoldását Moldovában. A külügyminiszter a közeljövő egyik legfontosabb kérdésének nevezte ebben a relációban, hogy Oroszország eleget tesz-e a meghívásnak, és képviselteti-e magát a november végén tartandó lisszaboni NATO-csúcson. Martonyi szerdán többoldalú tanácskozásokon vett részt. Többek között jelen volt az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti találkozón, a NATO–Oroszország tanács miniszteri szintű ülésén és az EU–Oroszország informális megbeszélésen.
(MTI)

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”