A szőlőtermés fele is kieshet + Képek

A kedvezőtlen idei időjárás miatt akár 40-45 százalékos átlagos terméskiesés lehet országszerte a szőlőtermelésben – mondta Varga Péter, a Varga Pincészet tulajdonosa csütörtökön Budapesten, a 19. Budavári Borfesztiválon.• Csapra verik a hordókat, megnyitják a támogatási forrásokat

MNO
2010. 09. 09. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendezvényen bemutatták az első idei bort, a Csabagyöngyét, amely kedden került forgalomba. Varga Péter elmondta, hogy a szüret megkezdése előtt még 800-900 ezer hektoliterre tették azt a mennyiséget, amellyel országosan kevesebb lehet az idei újbor, most pedig úgy becsülik, hogy akár 1,5 millió hektoliter is kieshet. Így Magyarországon az újbor mennyisége nem éri el majd a hárommillió hektolitert, sőt akár kétmillió hektoliterre is visszaeshet az időjárás függvényében.


Ez a szakember szerint azt jelentené a magyar borászok számára, hogy jelentősen megnövekszik a magyar borimport, amely főként Olaszországból származik. A borbehozatal akár meg is duplázódhat, elérve az egymillió hektolitert. Magyarországon belföldön évente mintegy hárommillió hektoliter bor fogy el, mivel a statisztika szerint egy ember átlagosan évente 30 liter bort iszik meg.

Az Alföldön 60 százalék is kieshet


A Varga Pincészet tulajdonosa kitért arra is, hogy igen nagy az eltérés a terméskiesésben az egyes borvidékek között. Az Alföldön a legnagyobb a mértéke, itt elérheti a 60 százalékot is, a balatoni borvidékeken viszont az időjárási körülmények viszonylag kevés kárt tettek az ültetvényekben. Varga Péter szerint az export kevésbé sínyli majd meg a rossz gazdasági körülményeket; számítása szerint mindössze 15-20 százalékkal lehet kisebb, mint az előző évben (a magyar borexport éves szinten 500-600 ezer hektoliter).


A magyar borászoknak segít az uniós borszabályozás – vélekedett a szakember –, mivel a tájbor minőségű borokhoz 15 százalék import is keverhető, továbbá az asztali kategóriát is lehet már fajtanévvel árusítani, sőt az úgynevezett uniós minőségű borok is forgalomba hozhatók. Ez utóbbi azt jelenti, hogy több uniós ország borát is össze lehet keverni azonos fajtából.

Gondok


A Varga Pincészet tavaly mintegy 2,7 milliárd forint árbevételt ért el, ez egy-két százalékkal volt több az előző évinél. A tulajdonos az idén 2,9 milliárd forint árbevételre számít. Varga Péter szerint a stagnálás, sőt a kismértékű csökkenés is eredménynek nevezhető a mostani gazdasági viszonyok között. A pincészet tulajdonosa arra készül, hogy még legalább két évig válságos helyzetben lesz a gazdaság, ám úgy gondolja, hogy jövőre megindulhat a fellendülés, ami megjelenik a vásárlóerőben is. A Varga Pincészet árbevétele 2011-ben várhatóan meghaladja a hárommilliárd forintot.


Fotók: Nagy Béla/Magyar Nemzet


Varga Péter szerint a magyar borászat jövője érdekében meg kellene kezdeni az ültetvények felújítását, mivel a szőlőtőkék 80 százaléka 30 évnél idősebb telepítésű. Emellett a feketegazdaságot vissza kellene szorítani, mivel – véleménye szerint – a forgalomba hozott bor mennyiségének 50 százaléka, vagy annál is nagyobb aránya a feketekereskedelem útján jut el a fogyasztóhoz.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.