The New York Times (nytimes.com)
FBI-ügynök volt a polgárjogi mozgalom leghíresebb fekete fotósa. Ernest C. Withers a mozgalomhoz köthető szinte minden történelmi jelentőségű eseményt testközelből örökített meg, most azonban kiderült, nem csupán a jó ügy érdekében tartott az aktivistákkal.
Dr. Martin Luther King tiszteletes az első szegregációmentes buszon ül Alabamában – az ő fotója. A híres memphisi tüntetés, amikor az afroamerikai munkások „Én is ember vagyok” feliratú táblákkal demonstráltak – ő készítette. Ő volt az egyetlen fotós, aki végigkövette az Emett Till-gyilkosság tárgyalását. Aznap éjjel, amikor Kinget meggyilkolták, Ernest Withers is járt a szobájában – ilyen közeli kapcsolatban állt a mozgalom vezetőivel.
A memphisi, The Commercial Appeal elnevezésű lap most egy kétéves nyomozás eredményét tette közzé, mely komolyan átalakította a „polgárjogi mozgalom fotósa” nem hivatalos címet birtokló Withersről alkotott képet. Az újság ugyanis kiderítette, a fotós a hatvanas évek második felében, de 1968-tól 70-ig bizonyosan a memphisi FBI ügynökeinek jelentett. Withers fotókkal, életrajzi adatokkal, a tüntetések időpontjaival és részleteivel látta el a megfigyelőszervet.
A lap hosszú jogi huzavona után jutott az adatok birtokába, az azonban, hogy a fotós ügynök léte egyáltalán kiderülhetett, az FBI hivatali mulasztásának köszönhető. Az információátadó beszélgetéseket összegző hivatalos jelentések legtöbbjén ugyanis – a szabálynak megfelelően – kitakarták Withers nevét és kódszámát, néhány esetben azonban ezt elfelejtették. Az FBI közleményben tudatta, nem tudja, mi okozhatta a hibát, de vizsgálja az esetet.
A mozgalom még élő vezetői közül többen felháborodásukat fejezték ki. „Ha ez igaz, Ernie komolyan visszaélt a barátságunkkal” – nyilatkozta James M. Lawson tiszteletes. Mások azonban megbocsátóbb hangot ütöttek meg. „Nem csodálkozom – nyilatkozta Andrew Young, Atlanta egykori polgármestere. – Tudtuk, hogy minden lépésünket figyelik, de azt nem gondoltuk, hogy Withers az.”
Több részlet egyelőre homályos, az FBI nem volt hajlandó átadni Withers személyi lapját, melyből kiderülne, hogyan és mikor szervezték be a férfit, és mennyit kapott az informálásért. A polgárjogi mozgalommal foglalkozó történész, David J. Garrow szerint a besúgók általában nem kaptak kiemelkedően magas fizetést, a munkáért kapott pénzből „nem lehetett megélni”. Withersnek ugyanakkor nyolc gyermeke volt, és valószínűleg minden dollárra szüksége volt, amit meg tudott keresni – írja a The Commercial Appeal újságírója, Marc Perrusqia.
Withers rendelkezik a polgárjogi mozgalmat dokumentáló legnagyobb egyéni gyűjteménnyel az egész világon. Fotóit négy kötetben gyűjtötték össze, családja pedig a 2007-ben elhunyt férfi nevét viselő emlékmúzeum megnyitását tervezte.
The Guardian (guardian.co.uk)
Eltávolították a pápa angliai kíséretéből azt a bíborost, aki „harmadik világbeli” országhoz hasonlította Nagy-Britanniát. Walter Kasper hivatalosan „egészségügyi okok” miatt nem utazik XVI. Benedekkel az országba.
A nagy felháborodást kiváltó interjú a német Focus nevű magazinban jelent meg. Kasper, aki a vatikáni–anglikán kapcsolatok egyik legfőbb szakértőjének számít, megjegyezte, Nagy-Britannia „szekuláris, többelvű” ország. Amikor a lap erre megkérdezte tőle, diszkriminálják-e az országban a keresztényeket, a bíboros egyértelmű igennel válaszolt.
„Agresszív, új ateizmus uralkodott el Nagy-Britannián – nyilatkozta. – Ha például valaki keresztet akar viselni a British Airways (BA) járatain, hátrányos megkülönböztetésben részesül. Az ember ott járva néha azt hiszi, valami harmadik világbeli országba került.” Kasper arra a híres, 2006-os incidensre utalt, amikor a BA egyik alkalmazottja figyelmeztetésben részesült, amiért nem volt hajlandó eltávolítani látható helyen viselt keresztjét.
Az interjú megjelenését követően a Szentatya szóvivője, Federico Lombardi atya bejelentette, a 77 éves bíboros „egészségügyi okok miatt” mégsem tud Angliába utazni. Helyét Kurt Koch svájci bíboros veszi át.

Illik vagy nem illik? Tesztelje tudását kvízünkkel!