Az invázió után „babiloni szintű” fosztogatás indult meg Irakban

„Fogalma sem volt” a brit vezetésnek, mi fog történni, ha megdől Szaddam Husszein rendszere – vallotta Tim Collins ezredes a Chilcot-bizottság előtt a The Guardian tudósítása szerint. Tennessee-i kisvárosban érhető el az Egyesült Államok leggyorsabb internetkapcsolata – írja a CNN. Chattanooga városi tulajdonú kábelszolgáltatója ugyanis egyedüliként az országban 1Gb/másodperces letöltési sebességre képes előfizetést ajánl az érdeklődőknek.

Kovács N. László
2010. 09. 14. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian (guardian.co.uk)

„Fogalma sem volt” a brit vezetésnek, mi fog történni, ha megdől Szaddam Husszein rendszere – vallotta Tim Collins ezredes a Chilcot-bizottság előtt a The Guardian tudósítása szerint.

Az iraki háborúra való felkészülés során elkövetett mulasztásokat vizsgáló bizottság a tidworth-i katonai bázison hallgatta ki Collinst, aki a háborúba induló Skót Királyi Ezred előtt mondott lelkesítő beszédével vált híressé Nagy-Britanniában. Az ezredes szerint a katonák még a háború előestéjén sem értették, miért is indulnak valójában harcba. „Nem hiszem, hogy bárki is tudta volna, mi okunk van erre az egészre – mondta már a BBC-vel készített interjúban. – Tony Blair és George W. Bush ultimátumát Szaddám egyszerűen nem értette, fogalma sem volt, mit kellene tennie, hogy elkerülje a háborút”.

Collins elmondta, az elején azt gondolta, a kormánynak biztosan van elképzelése arról, hogyan fognak működni a dolgok az invázió után – miután azonban a csapatok átlépték a határt, „nyilvánvalóvá vált, hogy a feletteseimnek fogalma sincs róla, mit csinálnak”. A munka nagy részét így a katonáknak kellett elvégezniük: az ezredes igyekezett helyi kapcsolatokat keresni, ezek segítségével tudta csak biztosítani, hogy az iraki iskolák, boltok és piacok továbbra is működhessenek. „Ezt a szervezést azonban száz százalékban helyi szinten végeztük, fentről semmiféle utasítás nem érkezett – szögezte le. – Nem voltak előkészületek. Odamentünk, szétvertük az ország infrastruktúráját és rendjét, és semmit nem ajánlottunk helyette”.

Collins szerint az invázió után „babiloni szintű” fosztogatás indult meg Irakban, melyért „jórészt a segíteni képtelen koalíció a felelős”. Az ezredes szerint a hibákért a kormányzati ötlettelenség és hozzá-nem-értés mellett a parancsokat feltétel nélkül végrehajtó katonai felső vezetés is felelős, ezért reméli, a bizottság munkája befejeztével levonja a tanulságot, miszerint a brit hadseregben sokkal kevesebb szolgalelkűség kívánatos.

CNN (cnn.com)

Tennessee-i kisvárosban érhető el az Egyesült Államok leggyorsabb internetkapcsolata – írja a CNN. Chattanooga városi tulajdonú kábelszolgáltatója ugyanis egyedüliként az országban 1Gb/másodperces letöltési sebességre képes előfizetést ajánl az érdeklődőknek.

A 170 ezer lelket számláló Chattanooga Tennessee államnak is csupán negyedik legnagyobb városa, egyetlen dologban most azonban mindenki mást megelőzött: az egy gigás kapcsolat kétszázötvenszer gyorsabb, mint az országos átlag. A városvezetés szerint a befektetés olyan lépés, mely bizonyosan meg fog térülni, „Olyan ez, mint bármely más új technológia, az emberek előbb-utóbb újabb és újabb felhasználási módokat fognak kiagyalni – nyilatkozta Ron Littlefield, Chattanooga polgármestere a száz százalékban száloptikás technológiát használó új hálózatról. – Az pedig, hogy nálunk ez a szolgáltatás már elérhető, ide fogja vonzani a kreatív agyakat – valójában a jövőnkbe fektettünk be”.

A gyorsaságnak azonban ára van: a gigabites kapcsolatot havi 350 dollárért, azaz 77 ezer forintért vehetik igénybe a városlakók. A cég szerint a pontos összeg még változhat, ugyanis fogalmuk sincs róla, milyen ár lenne megfelelő, ilyen gyors internet ugyanis még sehol sem volt az országban. „Igen, elég jelentős havi kiadás. De a gigabit is elég jelentős sebesség – fogalmazott Harold DePriest, az EPB nevű városi kábelszolgáltató vezérigazgatója. – Igazság szerint nem tudjuk, mennyit kérjünk érte, és azt sem, nekünk mennyibe fog kerülni”.

A rekordgyorsaságú kapcsolattal főként az üzleti szférát célozzák, de természetesen magánszemélyek is igénybe vehetik, bár azt a cégvezető is elismeri, a 350 dolláros számla kifizetése óriási terhet ró az átlagos családi kasszára. Maga a polgármester sem veszi igénybe a szolgáltatást: „Nem hiszem, hogy szükségem lenne rá – mondta Littlefield. -–Szívesen letölteném a Kongresszusi Könyvtár összes anyagát, de ez csupán öt perc lenne, ennyiért meg nem éri meg előfizetni. A jelenlegi 30 megás is fénysebességgel működik”.

Az Egyesült Államok különösen elmaradott a széles sávú internetelérés terén: az amerikaik átlagosan csupán 3,88 megabites sebességgel érik el a világhálót, ezzel a világranglista tizennyolcadik helyét foglalják el, olyan országok mögött, mint Románia, Szlovákia vagy Izland, és hazánkat is csupán mintegy két tizeddel előzik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.