CNN (cnn.com)
Futball a fal másik oldalán, Jeruzsálemtől csupán néhány kilométerre, mégis többórás út megtétele után kezdte a szezont a palesztin bajnok, a Dzsabal al-Mukaber. Elkezdődött a ciszjordániai Premierliga.
Bár egy városból származnak, Jeruzsálem két „nagy csapata” mégsem lehetne különbözőbb: a Beitar Jeruzsálem és az al-Mukaber sosem játszhat egymással, hiszen a zsidó csapat az UEFA tagja, míg az arab az Ázsiai Futballszövetség kötelékét erősíti – a két klubot egy egész földrész választja el egymástól. A távolság nem csupán jelképes: míg a zsidó csapat otthonául szolgáló Teddy Kollek stadion a városban található, a palesztinok nem játszhatnak Jeruzsálem határain belül. A bajnokság első meccsére mintegy tíz kilométerre, al-Ram városában kerülhetett sor, bár a legtöbben már annak is örülnek, hogy egyáltalán elindulhatott a liga.
A Palesztin Futballszövetség felvirágzása nagyrészt Jasszer Arafat egykori biztonsági főnökének köszönhető. Dzsibril Radzsub kézbe vette a dolgokat és megmentette a vergődő palesztin focit. Míg három évvel ezelőtt a csapatok szinte sosem jutottak át az izraeli útlezárásokon, mára több mint tíz csapat küzd egymással, és két éve a nemzeti stadion is megépülhetett. Radzsub több esetben még azt a lehetetlennek látszó célt is elérte, hogy tehetséges gázai játékosok Ciszjordániába szóló útlevelet szerezhessenek.
A távolság légvonalban körülbelül húsz perc a stadion és Jeruzsálem között, a legtöbb szurkoló mégis csupán órák alatt tud a meccsre érkezni. „Óriási kerülőt kell tennünk, legalább másfél órás így az út – magyarázza Mohammed Evszat. – Hazafelé szintén.” A palesztin csapatokat látni azonban megéri a fáradalmat – mondják a szurkolók. „Jó dolog valami szépet látni az életben – folytatja Mohammed. – És a mi életünkben a sporton kívül nem sok szép dolog van. A sport reményt ad egy jobb életre. Talán neked ez nem jelent sokat, de nekünk ez a kis dolog is óriási jelentőségű. Ez az én országom, és ez az én csapatom.”
A szurkoló befejezte az interjút, elkezdődött a meccs. A csapatok kivonultak a pályára, az al-Mukaber focistái pedig a játék kezdete előtt együtt imádkozták el a közönséggel a Korán első szúráját. A csapat végül 2–0-ra győzött.
The Guardian (guardian.co.uk)
XVI. Benedek nyilvánosan is bocsánatot kért a gyermekmolesztálási botrányok áldozataitól. A pápa a westminsteri dómban beszélt a „kimondhatatlan bűnökről”.
A Szentatya négynapos nagy-britanniai látogatásának legkomolyabb eseményén beszélt a sokakat nyugtalanító problémáról. XVI. Benedeket Angliában ritkán látott pompa kísérte a westminsteri katedrálisba: több mint száz bíborruhás pap és több tucat püspök és bíboros vonult be előtte a templomba.
Benedek azon keresztények szenvedéséről prédikált, akik „nap mint nap felajánlják fájdalmukat az Úrnak az egyház szentségéért és a világ megváltásáért”. Először a betegeket és a fogyatékosokat említette, majd rátért az egyház áldozataira: „Itt a gyermekek mérhetetlen szenvedésére is gondolnom kell – mondta. – Különösen azokra, akik ezt az egyháztól és papjaitól kénytelenek elszenvedni. Mindenekfelett ezen kimondhatatlan bűnök ártatlan áldozatai felé kell mély bánatomat kifejeznem”.
A pápa ezután elmondta: az egyház tagjai szégyenkezve és megrendülve fogadták ezeket a híreket, felhívta azonban a hívek figyelmét, ajánlják fel az Úrnak ezeket az érzelmeket, hogy „ezzel is hozzájáruljanak az áldozatok gyógyulásához és az egyház megújulásához”.