A jelenleg használt hőszigetelések egy része csak dekoráció, Németországban ahhoz, hogy az épületek energiafogyasztása 70 százalékkal csökkenjen, legalább 16 centiméter vastag hőszigetelést visznek fel a falakra, ezt kell általánossá tenni Magyarországon is – mondta a konferencián Kakuszi Norbert a Sto Építőanyag Kft. képviseletében.
Eddig 270 ezer lakás kapott 62 milliárd forint támogatást energiatakarékos felújításhoz, miután az állami támogatás a teljes beruházás egyharmadát tette ki, az építőipar ennek révén 180-200 milliárd forintos megrendeléshez jutott – mondta Csider László, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője. Egy komplex felújítás – hőszigetelés, ablak- és gépészetcsere – után átlagosan 45-50 százalékkal csökken a lakások energiafelhasználása. A tervezett évi 150-200 ezer lakás felújítása egy mentorhálózat közbeiktatásával történik majd várhatóan a jövő év elejétől. A mentor írja meg a támogatási pályázatot és végezteti el a munkát minősített anyagokkal és akkreditált kivitelezőkkel – tette hozzá a főosztályvezető.
Angyal István tűzoltó őrnagy a homlokzati hőszigetelések tűzvédelmi problémáiról beszélt. Ma öt emelet felett csak olyan anyagot szabad használni, amely 45 percig kibírja a hőt égés nélkül. Ha a homlokzaton az ablakok között 1,3 méternél kisebb a távolság, akkor a tűzoltóság erre a részre kőzetgyapot hőszigetelést ír elő. Kifejtette, hogy a loggiák beépítésével növekszik a homlokzaton a tűz terjedési lehetősége.
Egy szegedi 10 emeletes panelház utólagos hőszigetelését mutatta be Bácskai László közös képviselő. Az ablakokat 3 rétegű üvegezésűre cserélték, és 15 centiméteres hőszigetelést alkalmaztak, így a fűtési energia épp az egyharmadára csökkent.
(MTI)

Szenzációs felfedezés: huszárok 80 éve elásott titkait találták meg egy osztrák kastély parkjában