A területen gazdálkodó 900 szőlősgazda kénytelen volt a szokottnál két héttel korábban megkezdeni a később érő fajták – köztük a térség őshonos fajtája, az ezerjó – szüretelését is. A rengeteg eső, s a kedvezőtlen időjárás miatt ugyanis felrepedtek, rothadásnak indultak a szemek, szinte „lefolynak a tőkékről” – tette hozzá Frey Szabolcs.
A térség szőlőültetvényeit az idén több kedvezőtlen hatás érte: a kemény tél miatt károsodtak a rügyek, majd a nyáron pedig peronoszpóra és lisztharmat fertőzés tizedelte meg a fürtöket. Mindennek a következményeként nemcsak a termés mennyisége alacsonyabb a vártnál, hanem kisebb, s feljavításra szorul a cukorfok is.
A szőlősgazdáknak az alacsony hozam és gyengébb minőség miatt támadt gondjait némileg enyhíti, hogy mivel másutt sem fizettek gazdagon a tőkék, keresleti piac alakult ki, s a tavalyihoz képest 40- 50 százalékkal magasabb árat kínálnak a felvásárlók a szőlőért.
A móri, csákberényi, csókakői, pusztavámi, sörédi és zámolyi szőlőskerteket magába foglaló borvidéken megkezdődött az ültetvények megújítása. Hetven hektárt már újratelepítettek, jövőre további hatvan hektár telepítését tervezik, s kilátásban van még újabb 50 hektárnyi szőlő telepítése is. Ez azt jelenti, hogy a bortermő térség csaknem egyharmadán új, korszerű művelésű ültetvények lesznek.
(mti)

Végre megérkezett az árréscsökkentés a háztartási cikkekre is – Most érdemes figyelni, ki visít majd miatta, és miért