A távirati iroda azután kereste meg Szabó Erikát, hogy a Magyar Nemzet pénteki számában Nincs döntés a hivatalok átalakításáról, a Népszabadság pedig Egyelőre mégsem lesznek megahivatalok címmel közölt írást.
„Még egy kis egyeztetés hátravan”
Szabó Erika azt mondta, megszületett a döntés a kormányhivatalok létrejöttéről, az integrálandó szervek köre is tisztázódott, megjegyezte ugyanakkor, hogy „még egy kis egyeztetés hátravan”, ennek részleteiről azonban nem árult el részleteket.
A pénteki Magyar Nemzet arról írt, nem dőlt még el, mely intézmények integrálódnak a megyei kormányhivatali rendszerbe. Erről a kabineten belül sem született egyezség, ezért elképzelhető, hogy Orbán Viktor magához vonja a döntést. A témáról egyébként komoly vita alakult ki több területen – számolt be a Magyar Nemzet.
„A kormányfő dönt többek között az OEP és az ÁNTSZ sorsáról” alcímmel pénteken megjelent cikkében a Népszabadság közli azt az értesülését, amely szerint „a megahivatalok létrehozását” csak Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi, Pintér Sándor belügy- és Martonyi János külügyminiszter támogatta, az öt másik viszont ellenezte, hogy „a felügyeletük alá tartozó államigazgatási szervezeteket egyetlen tollvonással összevonják”. Végül Orbán Viktor miniszterelnök úgy döntött, egyelőre leveszi a napirendről a kérdést – írta a Népszabadság.
A napilapnak Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár elismerte, hogy szerdán a kormányülésen nem döntöttek a területi államigazgatási szervezetrendszer átalakítását megalapozó előterjesztésről. Tájékoztatása szerint ugyanakkor a megoldás időközben megszületett, néhány részletkérdés vár tisztázásra.
„Finomhangolás folyik”
Navracsics Tibor pénteken az MR1-Kossuth rádió 180 perc című műsorában – a rádió honlapján olvasható kivonat szerint – elmondta, már megszületett a döntés arról, hogy melyek azok az állami szervezetek, amelyek a jövőben kormányhivatal formájában fognak működni, már csak a finomhangolás folyik a rendszer bevezetése előtt. Közölte: a megyei jogú városokban már januártól létrejönnek az integrált ügyfélszolgálati irodák, azaz kormányablakok, ahol egy helyen lehet majd intézni bizonyos ügycsoportokat.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter a rádiónak kifejtette: szervezeti integráció történik az érintett dekoncentrált szervek esetében, amelyek így egységes szakmai irányítást kapnak, a minisztériumok ugyanakkor megtarthatják irányítási jogosultságaikat. A közigazgatási minisztériumnak általános igazgatási, irányítási lehetőségei lesznek. A kabinet terve, hogy az új rendszerrel a kormányzati politika koordináltan jelenjen meg a megyei államigazgatásban, illetve hogy egységes, koherens legyen a közigazgatás, jobb legyen az együttműködés, a kommunikáció az egyes szervezetek között – magyarázta.
Politikai döntéseket is kell hozni
Arra a kérdésre, hogy miért kell politikusoknak vezetniük a kormányhivatalokat, a tárcavezető azt mondta: „Az elmúlt húsz év tapasztalata, hogy a kormányzati politika területi érvényesítésénél is kell politikai döntéseket hozni”. Ha nem politikust neveznének ki, akkor egy kormánytisztviselőt kényszerítenek politikai helyzetbe, konfliktusba, és neki kellene politikai felelősséget vállalni olyan döntésekért, amelyekre ő nem szerződött – fogalmazott Navracsics Tibor, aki azt nem tudta megmondani, hogy lesz-e szükség létszámleépítésre az átszervezés után.
Szerda óta működnek a közigazgatási hivatalok
A fővárosi és a 19 megyei közigazgatási hivatal szerdán kezdte meg a működését, felváltva a regionális államigazgatási hivatalokat. A kabinet tervei szerint jövő év január elsejétől a közigazgatási hivatalok jogutódaiként létrejönnek majd a megyei kormányhivatalok. A közigazgatási hivatal a jogszabályoknak és a kormány döntéseinek megfelelően részt vesz a kormányzati célkitűzések területi megvalósításában. Ennek keretében koordinációs, ellenőrzési, informatikai tevékenységet, valamint képzést, továbbképzést szervező, összehangoló feladatokat lát el, hatásköröket gyakorol.
A húsz közigazgatási hivatal élén hivatalvezető áll, akiknek a munkáját igazgatási hivatalvezető-helyettesként főtitkár segíti. A hivatalvezetőt a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki és menti fel. A főtitkárt a hivatalvezető javaslatára a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter nevezi ki és menti fel.
Van törvényességi felügyeletük az önkormányzatoknak
A hivatalok felállításával rendeződött az önkormányzatok működésének törvényességi felügyelete. A regionális államigazgatási hivatalok a kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerveiként jártak el, ugyanakkor nem volt törvényességi ellenőrzési jogosítványuk az önkormányzatok működése felett.
A kormány tervei szerint jövő év január elsejétől a közigazgatási hivatalok jogutódaiként létrejönnek a megyei kormányhivatalok. A hivatal élén a kormánymegbízott áll majd, akinek a szerepe politikai jellegű lesz, és akár országgyűlési képviselő is betöltheti e posztot. A kormánymegbízott lesz az első számú vezető, mellette pedig a hivatalvezető és az ő szakmai helyettese, a főtitkár irányít majd.
(MTI)

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába