Papcsák Ferenc a parlament szociális bizottságának az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló albizottsága hétfői ülésén kifejtette: az MSZP-s Szűcs Erikát, miután 2009-ben távozott a miniszteri székből, miniszteri biztosként aposztrofálták, a vizsgálat során azonban nem találták annak nyomát, hogy ilyen megbízatást kapott volna. „Sokkal problémásabb” azonban az a megbízási szerződés, amellyel a tárcavezető visszafoglalkoztatta magát, ráadásul a teljesítése is „kétséges” e szerződésnek, amelyet a 2009 szeptembere és 2010 májusa közötti időszakra az Út a munkához program monitorozására, sajtófigyelésére kötöttek a volt miniszterrel, Szűcs Erikával több millió forintos megbízási díjjal, miközben a minisztériumban külön sajtótitkárság működött sajtófigyelésre – mondta.
Az is megállapítható, hogy a volt miniszter sajtófigyelőkkel alátámasztott munkája „önálló szellemi alkotásként” nem értékelhető – tette hozzá. Papcsák Ferenc közölte azt is: a teljesítési igazolásokhoz nem készült „végtermék”. További „súlyos problémának” nevezte, hogy a szocialista országgyűlési képviselő Szűcs Erika egy olyan beszámolót csatolt az elszámoláshoz, amely utóbb született, mint a rajta szereplő dátum. Kifejtette: álláspontjuk szerint szakmai és politikai felelősség terheli az ügyben Herczog Lászlót, aki a szociális tárca vezetője volt Szűcs Erika visszafoglalkoztatása idején, Székely Judit volt szakállamtitkárt pedig jogi felelősség terheli, hiszen úgy igazolt teljesítéseket, hogy – megítélésük szerint – nem volt mögötte valós teljesítmény. A Szűcs Erikának végül elszámolt bruttó 5,4 millió forint „jogilag alaptalan” – közölte Papcsák Ferenc.
Sajtótájékoztatóján kérdésre azt mondta: ha a volt miniszter nem ad megfelelő magyarázatot az el nem végzett munkára, polgári jogilag is meg kell vizsgálni a szerződést, és ha esetlegesen felmerül a büntetőjogi tényállás kimerítése, meg kell tenni a szükséges intézkedést.
Az Országgyűlés szociális bizottságának az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló, fideszes vezetésű albizottsága Papcsák Ferenc jelentése után úgy döntött, a szóban elhangzott beszámolót írásban is bekéri, és kezdeményezi Herczog László, Szűcs Erika és Székely Judit bizottsági meghallgatását.
Újabb ügyek jönnek
Jó ütemben halad az elszámoltatás – jelentette ki Papcsák Ferenc. Az elszámoltatási kormánybiztos – miután délelőtt részt vett a parlament szociális bizottságának az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló albizottsága ülésén, ahol szintén az MSZP-s Szűcs Erika visszafoglalkoztatása volt a téma – a Miniszterelnökségen tartott tájékoztatóján azt mondta: napról napra egyre több csontváz kerül elő a szocialista kormányok szekrényeiből.
Papcsák Ferenc közölte: rövid időn belül további konkrét ügyekkel fognak a sajtó elé állni, és meg fogják nevezni, hogy az ország jelenlegi helyzetét okozó korábbi kormányzati intézkedésekért kik a felelősek. Az már most világos – folytatta –, hogy „nagy értékű visszaélések, lopások és korrupciós ügyek” terhelték az elmúlt időszakot, és ezek a legmagasabb szintű politikai döntéshozókhoz érnek el.
Papcsák Ferenc hétfőn a Magyar Televízió Ma reggel című műsorának vendége volt. Itt egyebek között arról beszélt, hogy a Mag Zrt., az MFB vállalkozása szerinte túl drágán bérel irodaházat a budapesti Váci úton a Wallis Zrt.-től, és hogy a Volánbusz vezetőjét azért menesztették, mert offshore hátterű társaságoknak szervezett ki jól működő járatokat.
Volt teljesítés?
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke egy sajtótájékoztatón a Szűcs Erikával, korábbi szociális miniszterrel kapcsolatban elhangzott vádakra úgy reagál: volt teljesítés az ügyben, és ez a tárca irattárában el is érhető.
„Koncepciózus politikai gyalázkodásnak” minősítette Szűcs Erika, az MSZP képviselője, volt szociális és munkaügyi miniszter a visszafoglalkoztatásáról szóló, Papcsák Ferenc elszámoltatási kormánybiztos által készített, hétfőn nyilvánosságra hozott jelentést.
(MTI)

Bóka János fogadta Azerbajdzsán elnökét