A parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártjának (MKP) nem tetszik a nyelvtörvényről körvonalazódó megoldás, s jelezte: aláírást kezdeményez a jogszabály nagyobb mértékű módosítása érdekében.
„Egyetértés van abban, hogy ami a közérdekű információkat, az alapvető szolgáltatások elérhetőségét érintő információkat, vagy az emberek életének veszélyeztetésére figyelmezető információkat illeti, a törvény megsértéséért szükség van a büntetésekre” – jelentette ki Iveta Radicová szerdán délelőtt Pozsonyban, amikor ismertette az éjjeli koalíciós tanácskozás eredményeit. A sokat vitatott jogszabály módosításának részleteiben a koalíció még nem egyezett meg.
Az államnyelvről elfogadott, sokat vitatott jogszabály módosításának részleteiben a koalíció még nem egyezett meg, de folytatja az egyeztetéseket. „A pártok képviselőinek egy hete van arra, hogy megegyezzenek a részletekben” – tette hozzá Radicová. A Bugár Béla vezette Híd párt a szankciók teljes eltörlését szorgalmazza. A liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) csak akkor nyúlna a szankciókhoz, ha az érintettek a hivatalos felszólítás után sem szüntetnék meg a törvénysértést.
Nem hivatalos értesülések szerint a kormányzat kivenné a törvényből például azt a rendelékezést, miszerint az emlékművek, emléktáblák szövegét a minisztériumnak kell jóváhagynia. Megszüntetnék a nemzetiségi iskolákban a kötelező kétnyelvű dokumentációt is. A jövőben a közlekedési tárca, a posta és a távközlési szféra, valamint a nem állami tűzoltó egységek alkalmazottainak nem lenne kötelező az államnyelv használata. Eltörölnék a szankciókat az időszaki kulturális kiadványoknál, a múzeumok, galériák, könyvtárak, mozik időszaki kiadványinál, programfüzeteinél.
A Budapest és Pozsony hivatalos viszonyában is komoly feszültséget okozó államnyelvtörvény módosításáról eredetileg szerdán akart tárgyalni a szlovák kormány, de ezt a témát végül is nem tűzték napirendre.
„Az MKP megdöbbenéssel tapasztalja, hogy a koalíciós tanács keddi ülésén Iveta Radicová miniszterelnök asszony szavai szerint megegyezés született arról, hogy az államnyelvről szóló törvény továbbra is súlyos pénzbüntetéssel szankcionálná a törvény megsértőit” – olvasható Berényi József pártelnöknek az MTI pozsonyi irodájába eljuttatott közleményében. A párt szerint „a mostani megegyezés visszalépést jelent Iveta Radicová és sok más kormánypolitikus korábbi, ezzel kapcsolatos nyilatkozataihoz képest. A miniszterelnök asszony a politikai kultúrában megígért alapvető változtatási szándékai és választási ígéretei ellenére, a szankciók további alkalmazásával, a szlovákiai magyar közösséggel szembeni bizalmatlanságáról tesz tanúbizonyságot.” Az MKP emlékeztette Radicovát: a magyarok a tavalyi államfőválasztáskor komoly támogatást nyújtottak személyének. „Ha a törvény fenyegető jellege a következő ezzel foglalkozó kormányülést követően is megmarad, az MKP aláírásgyűjtést kezdeményez, főként a pénzügyi szankciók eltörlése érdekében” – áll a Berényi által jegyzett közleményben.
Szóba került a kettős állampolgárság ügye is. Radicová kijelentette, hogy kormánya a jelenleg hatályos, a korábbi kormány által szintén nemrégiben módosított szlovák jogszabályt meg akarja szüntetni. A korábbi döntés szerint az a szlovák állampolgár, aki önkéntesen felveszi egy másik ország állampolgárságát, automatikusan elveszíti eredeti, tehát szlovák állampolgárságát. Ha az idegen állampolgárság felvételét nem ismeri be, büntetésnek teszi ki magát.
(MTI)

A díler menekülés közben próbálta eltüntetni a bizonyítékot – nem sikerült