Az indoklás szerint Ukrajnának elég gabonája van a hazai szükségletek és az exportigények kielégítésére. Az ukrán vezetés szerint rendeződött az orosz exporttilalom miatt felbolydult világpiaci helyzet, és a terméscsökkenés sem indokolja a kivitel korlátozását.
A világ egyik legnagyobb gabonaexportőrének számító Ukrajna kormánya korábban az exporttilalom bevezetését fontolgatta. Eredetileg a kabinet augusztus 18-i ülésén kellett volna határozni az ügyben, a döntést azonban elhalasztották.
A kérdés azt követően vált aktuálissá, hogy az évszázados aszállyal és pusztító tűzvészekkel sújtott Oroszország megtiltotta a gabona kivitelét, aminek hatására az ukrán aggodalmak szerint előfordulhat, hogy megugrik a kereslet az ukrán termények iránt, és így gabonahiány alakul ki a 46 millió lakosú országban. Viktor Szlauta miniszterelnök-helyettes korábbi nyilatkozata szerint európai és amerikai szállítók töltik be az űrt, amely az orosz export kiesése miatt keletkezett, a magasra felszökött világpiaci gabonaárak pedig már normalizálódtak. Az Ukrajnát sem kímélő szárazság miatt azonban a tavalyinál kevesebb jut exportra.
Tavaly 46 millió tonna gabonát takarítottak be Ukrajnában, és ebből 21,5 millió tonnát adtak el külföldön. Ágazati becslések szerint az idén 40 millió tonnás betakarítás mellett 16 millió tonnára csökkenhet az export.
Ugyanakkor a kormányfő szavai ellenére az ukrán vámszervek gyakorlatilag korlátozzák az exportot, azzal, hogy gabonaszállítmányokat tartóztatnak fel a Fekete- és az Azovi-tengeren. A vámosok indoklása szerint ez csupán az illegális gabonakivitel megállítására szolgál, de a gabonakereskedők szövetsége, az UZA arról panaszkodik, hogy a vámszervek ezen a héten is 24, főként búzát szállító hajót állítottak meg a kikötőkben, közel 380 ezer tonnás teljes rakománnyal, minden magyarázat nélkül. Az UkrAgroConsult mezőgazdasági tanácsadó szerint jelenleg mintegy 450 ezer tonna gabona vesztegel hajókon az ukrán kikötőkben.
(MTI)

Sorstársa üzent Sallai Nórának, aki nem akar gyógyulni