Az államfő az államtanács elnökségének Szaratovban tartott kihelyezett ülésén beszélt. Medvegyev szerint spekulánsok állnak amögött, hogy több élelmiszer eltűnt a boltokból vagy megdrágult, és követelte, hogy az ügyészség és a versenyhivatal gondoskodjon azoknak a megbüntetéséről, akik felverik az árakat és tisztességtelen haszonra tesznek szert, legyen szó bárkiről, feldolgozókról vagy kereskedelmi szervezetekről.
Az elnök a tanácskozás előtt egy boltban érdeklődött az árak felől, s a vásárlóktól azt a választ kapta, hogy nem észleltek drágulást. Valójában azonban folyamatosan drágul egyebek között a liszt és a kenyér, olyannyira, hogy számos régióban az áremelkedés egy hónap alatt több mint 30 százalékot ért el, ami lehetővé teszi a kormánynak, hogy ideiglenesen maximált árakat vezessen be. Az Oroszországban népszerű köretként fogyasztott hajdinakása pedig eltűnt a boltokból, s csak néha bukkan fel, de akkor a néhány hónappal ezelőttihez képest négyszeres áron.
Medvegyev határozottan ígérte, hogy nem lesz hiány sem húsból, sem cukorból, sem tejből, az aszály ugyanis a tejtermelést is jelentősen csökkentette. Felszólította a kormányt és a regionális szerveket, tegyenek róla, hogy alaptalanul ne emelkedjen a mezőgazdasági és az élelmiszer-ipari termékek ára, és ne tűnjön el a boltokból semmilyen cikk.
Hangsúlyozta, hogy az állam prioritásként kezeli a városi lakosok ellátását minőségi élelmiszerrel, és leszögezte, hogy ha változás következik be a helyzetben, megfelelő lépéseket fog tenni, ezeket azonban nem részletezte.
Az igazsághoz tartozik, hogy legalábbis a moszkvai boltokban most is fantasztikusan gazdag választék várja a vevőket.
Az aszály miatti gyenge termésből adódó gabonagondokkal kapcsolatban kilátásba helyezte az intervenciós alapban lévő gabona egy részének felhasználását, de azt mondta, a kormány felelőssége annak meghatározása, hogy ez mikor történik meg.
Végül utasítást adott az orosz vasutaknak (RZSD) a gabona szállítására szabott árak csökkentésére, és három napot adott a kormánynak, hogy jelentse, milyen kedvezményes tarifák lépnek életbe.
Oroszországban idén a legderűlátóbb becslések szerint is csak 67 millió tonna gabonát takarítanak be a tavalyi 97 millió tonna után, tavaly 24 millió tonnát exportált az ország, de idén augusztus 15-től exporttilalmat kellett bevezetni, s egyes szakértők szerint kisebb mennyiségű importra lesz szükség.
Jelena Szkrinnyik mezőgazdasági miniszter a tanácskozáson megerősítette a minisztérium korábbi előrejelzését, amely szerint 60-65 millió tonna lesz az idei termés, és kijelentette, hogy a helyzet stabilizálásához jövőre legalább 85-90 millió tonna gabonát kell megtermelni.
(MTI)

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány