Vaddohány a célkeresztben

A méhészek szerint lassan szaporodik a selyemkóró, más néven a vaddohány. Néhányan segítenek a szélnek: zsebből szórják a magvait. Ettől égnek áll az erdőművelők és a természetvédők haja.

MNO
2010. 09. 06. 9:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állítólag minden agresszív gaz Amerikából jött hozzánk. Vagy hajón a gabonarakományban mint a parlagfű, vagy szándékosan telepítették ide mint a vaddohányt az ötvenes években a méhészek. Annak idején azt mondták: szörnyű baj az, hogy nem eléggé elterjedt az országban. Tettek érte. Ma már a legveszélyesebb gyomok listáján szerepel.

A méhészek persze, hallani sem akarnak a vaddohány ilyen besorolásáról, hiszen az akác után a legfontosabb méhlegelő a selyemkórós mező. Ezzel szemben a nemzeti parkok szakemberei valóságos istencsapásának tartják. A természetvédők mint őshonos flórától idegent, írtják e szapora növényt. Előre tudják: sosem fogják legyőzni. A természetvédelmi területeken ugyanis szóba sem jöhet olyan gyomirtó-permetezés amit mondjuk, a háztájiban megengedhet a gazda. Kénytelenek minden vaddohánypalántát meglátogatni, s levelükre pemzlizve a totális gyomirtó medallont, átadják őket az enyészetnek.

Ezt a pepecselést igen lenézik a méhészek. Oklevelet lobogtatnak: a selyemfű méze hungarikum. Álláspontjuk szerint bűn volna eme nemzeti értéket tönkre tenni természetvédelem ürügyén. Nem kell aggódniuk. Úgy tűnik, a természetvédők rosszabb passzban vannak mint a vaddohány. A fő problémánk nekünk a vaddohánnyal az, hogy elhódítja az eredeti növénytársulásoktól az életteret. Kifejezetten ellene dolgozunk egy öt éves védekezési programban, de jóformán csak a felügyeletünkbe tartozó nemzeti tölgyesekben, védett gyeptársulásokban, vagyis legfeljebb néhány száz hektáron tudjuk vissza szorítani. Néhol a méhészek azon vannak, hogy ez még ennyire se sikerüljön. Tudok olyan méhesgazdákról, akik maguk is besegítenek a vaddohány terjesztésébe, az összenyűjtött magvait szétszórják a kaptárak közeli területeken – sorolta a baon.hu-nak Dobrosi Dénes a nagykőrösi tölgyeseket is felügyelő Duna-Ipoly Nemzeti Park erdészeti előadója.

Az erdőmérnök, aki maga is gyakorló méztermelő, méhész szemszögből is talál kivetnivalót a vaddohányban. Jó mézt ad, ezt én sem vitatom, de ritkítja a méheket. A virágzatba nektárért bemászó méh lába gyakran beleakad a portokba, és azt leszakítva a teljes portokot magával viszi a másik virágra. Sajnos a házi méhek esetében sokszor nem a portok, hanem a rovar lába szakad le. A selyemkórót eredeti élőhelyén vadméhek porozzák, jóval nagyobbak és a lábuk is erősebb, mint a házi méheké – sorolta az előadó.

A méhészek többsége szerint ez a veszteség elenyésző, szakmai vitát nem nyitnak róla. Attól peddig végképp óvakodnak, hogy a vaddohány mesterséges terjesztésével gerillaharcba keveredjenek a természetvédelmi hatóságokkal. Csendben várják a harc kimenetelét. Illetve, nem is annyira csendben. Molnár Imre szerint a méhészek kegyelmet kértek a vaddohánynak a földművelésügyi szaktárcától. Az éves méztermésük mintegy harmada védelmében. – Azt akarjuk elérni, hogy oldják fel a gazdákat a kaszálási kötelezettség alól a virágzás alatt. Megmentenénk a sok mézet és ráérnénk kaszálni 2-3 hét múlva, amikor még nem viszi a szél a magokat – foglalta össze kérésük lényegét a megyei internetes oldalnak Molnár Imre. A méhészek peticóját valószínűleg ősszel vitatják meg a szaktárcánál. Azzal együtt várhatóan a parlagfű mentesítés szigorának enyhítéséről is dönt a főhatóság. Mert az örökös fenyegetettségbe bele lehet bolondulni.

(baon.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.