A gazdasági-üzleti napilap értesülése szerint Christian Wulff alaposan megvizsgáltatta és értékeltette az erőművek körüli vitát jogi tanácsadóival. Ennek eredményeként arra a következtetésre jutott, hogy az érintett tartományok jóváhagyása nélkül a 17 nukleáris erőmű üzemideje legföljebb kilenc évvel hosszabbítható meg azon felül, amennyit a Schröder-kormány és az energetikai konszernek között 2001-ben létrejött egyezség előirányoz.
Az elnöki hivatal egyelőre zárolta a szakértők értékelését, amelynek lényege: kilenc évet meghaladó üzemidő-hosszabbítás esetén nagy a veszélye annak, hogy a parlament felsőháza, a Bundesrat is szót kér az ügyben. Ott pedig a Merkel-kormánynak május óta nincs többsége, vagyis nem tudna keresztülvinni egy ilyen hosszabbítást.
Angela Merkel kancellár a múlt vasárnapi tévéinterjúban „szakmai szempontból 10-15 évvel” tartotta ésszerűnek meghosszabbítani az atomerőművek működési idejét. A belügyi és az igazságügyi tárca szakértői viszont arra az eredményre jutottak, hogy ez túlságosan hosszú idő. A belügyminisztériumban legföljebb tíz évet tartanak elképzelhetőnek, az igazságügyi tárcánál azonban csak egyjegyű évszámban gondolkodnak, amivel a belügy is kezd megbarátkozni.
A szociáldemokrata vezetésű tartományok már a kormányfői interjú másnapján jelezték: az alkotmánybírósághoz fordulnak, ha a kormány megpróbálná a Bundesrat megkerülésével keresztülvinni az erőművek üzemidejének a meghosszabbítását. A tartományok tíz feltételhez kötik egy esetleges hosszabbítás megszavazását a felsőházban. Merkel már tud a szövetségi elnök állásfoglalásáról. Vasárnap délutánra koalíciós csúcstalálkozót hívott össze a kancellári hivatalba az atomerőművek üzemideje körül dúló vita megoldása érdekében.
(MTI)

Gyerekekre vadászó, világszerte keresett szexragadozót fogtak a magyar rendőrök - videó