Szerződések felülvizsgálata, tárgyalás – Tarlós megkezdte a munkát + Képriport + Videó

A BKV kivételével valamennyi kizárólagos fővárosi tulajdonban lévő cég vezetőjét leváltotta szerdai ülésén a Fővárosi Közgyűlés – mondta Tarlós István főpolgármester szerdai sajtótájékoztatóján. A főváros vezetése arra törekszik, hogy Budapest a lehető legkisebb veszteséggel kerüljön ki az Alstom-ügyből, ezért csütörtökön meghallgatják a cég vezetőinek álláspontját – tette hozzá. • Elkezdődött: teljesen átalakul Budapest + Képriport

MNO
2010. 10. 27. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepi közgyűlések kivételével a régi Városházán lesznek a jövő év második negyedévétől a Fővárosi Közgyűlés ülései; a képviselők erről döntöttek a testület szerdai ülésén. György István (Fidesz-KDNP) főpolgármester-helyettes előterjesztésében emlékeztetett rá: Tarlós István főpolgármester a közgyűlés alakuló ülésén javasolta, hogy „célszerűségi okokból” az ünnepi közgyűlések kivételével a rendes közgyűléseket a a Főpolgármesteri Hivatal Városház utcai épületének Dísztermében tartsák. (A közgyűléseket most a Váci utcában lévő Újvárosházán tartják.) Az előterjesztés szerint a közgyűléseket – az ünnepi ülések kivételével – a Városháza Dísztermében tartják 2011. második negyedévétől. Ennek érdekében a díszteremben ki kell alakítani a szavazórendszert és a robotkamerás közvetítő rendszert, valamint a főpolgármesteri sajtótájékoztató termet és a kiszolgáló helyiségeket.

Tekintse meg a hírTV összeállítását


A teljes városüzemeltetési struktúrát átalakítottuk, megalakítottuk a Budapesti Vagyonkezelő Központ Zrt.-t és a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t, létrehoztuk az igazgatótanácsokat és a felügyelőbizottságokat – jelentette be Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester a közgyűlés szünetében tartott sajtótájékoztatóján, hozzátéve, ígéretéhez híven ezeket a testületeket megnyitották az ellenzék előtt is.

Mint mondta, lecserélték a fővárosi közszolgáltató cégek vezetőit, a BKV-t vezető Kocsis István, valamint a három külföldi tulajdonú cég – a Főgáz, a csatornázási művek és a vízművek – felügyelőbizottságának kivételével. Egyúttal jelezte, a három cég privatizációs szerződését felül fogják vizsgálni. Kitért arra, hogy a BKV-nál azért nem volt vezetőváltás, mert „a gyanús ügyek hosszú sora” nem Kocsis István idejében történt.

Mint mondta, aki fájlalja a gyors vezetőváltásokat, pártolja, ami az elmúlt négy évben a főváros közszolgáltató cégeinél történt. Szavai szerint mivel „ügyek sorozatáról van szó”, hosszú éveken át „tendenciózusan” ugyanazok a bűncselekmények vagy „bűncselekményekkel határos káros folyamatok folytak”, gyanús, átláthatatlan szerződéseket és fiktív tanácsadói szerződéseket kötöttek, a cég vezetésének ezért felelősséget kell vállalnia.

Arra a kérdésre, milyen garanciái vannak annak, hogy a jövőben ne fordulhasson elő a közműcégeknél visszaélés, például az, hogy a város vezetőinek háza előtt kotorták el először a havat, kijelentette: meg fogja adni a lakcímét, hogy az újságírók ellenőrizhessék, nyújt-e neki „különleges szolgáltatást” a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF). Meleg teát is ad majd – tette hozzá –, mert sokáig tart majd, ha az újságírók a hidegben erre várnak. Kiemelte: a garancia az, hogy szétválasztják a megrendelői, végrehajtói és ellenőrzői szerepköröket, és hogy a cégek ellenőrzésében az ellenzék dominál.

A közgyűlés szerdán alakította meg a Fővárosi Biztonsági Irodát, amelynek feladata a főváros biztonságának javítása, a főváros vagyonának védelme, valamint „a gazdasági társaságoknál tapasztalható korrupció és más, a város kárára való folyamatok megfékezése”. Az irodát a Fővárosi Közterület-felügyelet alapjain hozták létre, új vezetője Pető György lett.

A Budapesti Közlekedési Központ élére Vitézy Dávidot, a Parking Kft. élére Devecz Miklóst, a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt. élére László Györgyöt, az Enviroduna Kft. élére Wertán Zsoltot, az FKF Zrt. élére Tölgyesi Balázst, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. élére Szőke Lászlót, a Főkert Nonprofit Zrt. élére Szabó Józsefet, a Főkétüsz Kft. élére Lángfy Pált, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. élére Horváth Józsefet, a Főtáv Zrt. élére Fekete Csabát, a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. élére Wohner Zsoltot, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. élére Nagyunyomi-Sényi Gábor Antalt, a Fővárosi Taxiállomásokat Üzemeltető Szolgáltató Nonprofit Kft. élére Komáromi Endrét nevezték ki.

Újra tárgyalnak az Alstommal

A főváros vezetése arra törekszik, hogy Budapest a lehető legkisebb veszteséggel kerüljön ki az Alstom-ügyből, ezért csütörtökön meghallgatják a cég vezetőinek álláspontját – mondta Tarlós. A főpolgármester az MTI kérdésére, hogy mikor tárgyalnak a céggel, azt mondta: „kétségbeejtő”, „katasztrofális”, amit az előző városvezetés tett Alstom-ügyben, és úgy fogalmazott, hogy az „megmagyarázhatatlan”. De – fűzte hozzá – szeretnék „menteni, ami menthető”, hogy a város a lehető legkisebb veszteséggel kerüljön ki az ügyből, ezért csütörtökön tárgyalnak a cég vezetőivel, meghallgatják a társaság álláspontját.

Tarlós szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „a metróberuházás körül elképesztő helyzet állt elő”, mivel az előző városvezetés idején, körülbelül három hónappal ezelőtt a közgyűlés úgy döntött, amennyiben nem szerzi meg a jogerős hatósági engedélyt az Alstom, a BKV köteles felbontani a másfél évet késlekedő szállítóval a szerződést. Ám ezt a határozatot az előző városvezetés nem hajtotta végre. Megvizsgáljuk, hogyan lehetett ilyen szerződést kötni, hogyan lehet, hogy a városvezetés másfél év után sem lépett, a közvélemény elől pedig elhallgatták, hogy sem a magyar, sem az uniós szabványnak nem felelnek meg a szerelvények – mondta.

Tarlós: Vitézy szakmailag felkészült

A főpolgármester szerint Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) leendő vezetője „tehetséges és szakmailag felkészült”, és ezt az elmúlt négy évben bizonyította is. Tarlós ezzel a nyilatkozatával kiállt Vitézy mellett, akit Horváth Csaba szocialista politikus alkalmatlannak nevezett a feladat ellátására. Tarlós ezzel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy „részben” éppen a fiatalítás jegyében történik (a 25 éves) Vitézy kinevezése. A főpolgármester megjegyezte: az, hogy az ellenzék Vitézy „felderítő oknyomozó” tevékenysége miatt haragszik rá, az számára a „legkevésbé sem” ok arra, hogy eltekintsen a kinevezésétől.

Vitézy azt mondta, majd az idő eldönti, alkalmas-e a megbízatására, és hogy a BKK felépítése után bizalmat kap-e az ellenzéktől. Utalt arra, hogy a szervezet felépítése a következő hónapok feladata lesz, és ebben a munkában számos szakemberrel együtt dolgozik majd. Mint mondta, az lesz a feladatuk, hogy teljesen, „radikálisan” átalakítsák a jelenleg széttagozott közlekedési intézményrendszert, és egy központi irányítás alá vonják. Utalt arra, hogy utoljára 1968-ban nyúltak hozzá a közlekedési intézményrendszerhez. Mint mondta, az elmúlt négy évtizedben a személyautók száma többszörösére nőtt; ezer lakosra akkor 70, ma pedig 360 jut. Eközben azonban a tömegközlekedést használók száma 80 százalékról 50 százalékra csökkent – fűzte hozzá.

Elmondta, a cél az, hogy létrejöjjön egy olyan egységes irányítási rendszer, amely felügyeli a közúti, a kerékpáros és a tömegközlekedést. Jelezte: a minta előttük London közlekedésszervezési modellje. A BKK lesz a megrendelője a közösségi közszolgáltatásoknak Budapesten. A következő fél évben a BKV, a fővárosi közlekedési ügyosztály, az FKF, a Parking Kft., a Taxi Kft. vezetőivel, szakembereivel dolgozzák ki a részletes terveket.

A BKV-nak már csak végrehajtási szerepe lesz, míg a BKK feladata lesz, hogy a „menetrendi és tarifakérdéseket összefogja”. A dugódíjjal kapcsolatos újságírói kérdésre arra mutatott rá, hogy a főváros korábban kötelezettséget vállalt annak bevezetésére, miután az a 4-es metró európai uniós támogatásának feltétele volt. Jelezte azonban, hogy az előfeltételeket előbb meg kell teremteni, így például P+R parkolókat kell építeni, valamint a tömegközlekedést fejleszteni.

Tulajdonosként szállhatna be az állam a BKK-ba

Tarlós azt szeretné, ha az állam tulajdonosként szállna be a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt.-be, hogy a fővárossal együtt tudják felszámolni a BKV „hihetetlenül magas” adósságállományát. A főpolgármestert a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatóján Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterrel folytatott előző napi tárgyalásáról kérdezték. Tarlós István közölte: négy alternatíva merült fel a BKV átalakításával kapcsolatban, de a végső álláspontot Orbán Viktor miniszterelnökkel és Fellegi Tamás miniszterrel közösen alakítják ki.

Szeretné – mondta a főpolgármester –, ha az állam a Budapesti Közlekedési Központba szállna be tulajdonosként, hogy együtt számolják fel a cég hihetetlen magas adósságállományát, legalább a közvetlen banki adósságot. Hozzátette: az ő elképzelése az, hogy a BKV-t szétválasztják, amire – mint mondta – már volt példa korábban. Elképzelése szerint lenne egy külön autóbuszos cég, a kötöttpályás üzem pedig a megmaradt BKV keretén belül működne.

Mint mondta, ez azért lenne fontos, mert a BKV buszparkja „tökéletesen elhasználódott”, a buszok átlagéletkora 17 év, de vannak 22 éves, máig forgalomban lévő járművek is. A buszközlekedés egy részét tanácsosnak tűnik kiszervezni a BKV keretei közül, mert akkor nem kell rövid idő alatt 1100 buszt megvenni, és a sok száz milliós belső adósságállomány egy részének ledolgozását több évre el lehet húzni – mondta Tarlós.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.