A 2011-es költségvetési törvény és kiegészítő jogszabályai a jövő évben 1,2 milliárd eurós adóemelést és 1,6 milliárd eurós kiadáscsökkentést valósítanak meg. A tervek szerint a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított költségvetési hiányt az idén várható 4,5 százalékról 2012-ben az euróövezetben előírt három százalék alá, 2014-re pedig 2,2 százalékra csökkentik.
Josef Pröll pénzügyminiszter költségvetési beszédét a várakozásoknak megfelelően az ellenzék és számos érintett társadalmi szervezet elutasítóan fogadta. A tiltakozások élét az sem tompította, hogy a kormánykoalíció a hét végén kisebb engedményeket tett a megszorítások területén, például az egyetemi hallgatóknak járó családi pótlékot illetően. A hallgatói önkormányzat, a nyugdíjasok és a katolikus családok az alkotmánybírósághoz akarnak fordulni a megszorítások miatt.
A bevételi oldalon a két legnagyobb tétel a takarékossági csomagban egy 500 millió eurós bankadó és az üzemanyag környezetterhelési adójának emelése. Emellett kiterjesztik az árfolyamnyereség-adó alkalmazási körét, és környezetvédelmi díjat vezetnek be a repülőjegyekre. Megvonják az egyedülálló keresők – főként nyugdíjasokat érintő – adókedvezményét, szigorítják az idősek ápolási segélyhez jutásának feltételeit és a korkedvezményes nyugdíjjogosultság szabályait.
A családi támogatások csökkentésétől 360 millió euró megtakarítást vár a kormány. A költségvetési tervet osztrák gazdasági elemzők is bírálták, hiányolva a strukturális átalakításokat. Miközben a deficit csökken, a GDP-arányosan számított osztrák államadósság tovább növekszik, az idei 70,2 százalékról 2014-ig 72-73 százalékra.
A szakértők leggyakrabban a nyugdíjakra fordított állami kiadások érdemi csökkentését, valamint a szövetségi állam és a tartományok közötti hatáskörmegosztás módosításával elérhető megtakarításokat sürgetik. Jelentős kiadáscsökkentési lehetőséget látnak például az egészségügy igazgatása területén.
A nagykoalíció az idén a gazdasági válsággal érvelve, az ellenzék és az államfő alkotmányjogi aggályaival dacolva úgy döntött, hogy a jövő évi költségvetési javaslatot az alaptörvényben szereplő október helyett csak november végén nyújtja be. A zárószavazást közvetlenül karácsony előtt akarják megtartani.
(MTI)

Teljes leállás jön az egészségügyben - itt vannak a legfontosabb tudnivalók!