Bulgária 2006-ban a Roszatom által ellenőrzött Atomsztrojexporttal kötött megállapodást a belenei erőmű megépítésére, de Bojko Boriszov kormánya parkolópályára tette az építkezést azzal, hogy meg kell vizsgálni annak tényleges megvalósíthatóságát. Trajkov az idén februárban – orosz kollégájával, Szergej Smatkóval folytatott tárgyalásait követően – azt közölte, hogy Oroszország kiterjeszti a belenei atomerőmű finanszírozását, amíg Szófia stratégiai befektetőt talál a projektre.
Szergej Kirijenko, az orosz Roszatom állami energetikai vállalat vezetője akkor elmondta, hogy a Roszatom, amelyhez az erőmű fővállalkozója, az Atomsztrojexport tartozik, kész a hitelezésre, de arra is, hogy részvényes legyen az erőműben. A Roszatom akár 30-45 százalékos részt is kész átvenni, amíg stratégiai befektetőt találnak. Kirijenko szerint a projekt finanszírozási igénye összesen 6,4 milliárd euró lenne, ugyanakkor a bolgár kormány szerint nem kerülhet többe 5 milliárdnál.
A vállalkozásban jelenleg a bolgár államnak 51 százalék részesedése van, a fennmaradó 49 százalékra új partnert keres a kormány, miután a német RWE tavaly kiszállt a projektből. A beruházáshoz szükséges pénz előteremtése érdekében a kormány arra is kész lenne, hogy saját részesedését 20-30 százalékra csökkentse. A Duna mentén létesülő, 2000 megawatt kapacitású erőmű az eredeti tervek szerint 2013–2014-ben kezdené meg az áramtermelést.
(MTI)

Teljes leállás jön az egészségügyben - itt vannak a legfontosabb tudnivalók!