1371 tonna bombát dobtak le

Emlékművet állítanának Érsekújváron annak a négyezer áldozatnak, akik a második világháború bombázásai idején haltak meg. A támogató íveket eddig kétezren írták alá az Új Szó című pozsonyi napilap honlapjának szerdai jelentése szerint.

MNO
2010. 12. 01. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aláírásgyűjtés októberben indult, amikor ökumenikus istentiszteleten emlékeztek meg a 66 évvel ezelőtti bombázások áldozatairól. A petíció kezdeményezői az aláírási íveket hamarosan átadják a dél-szlovákiai, részben magyarok által is lakott város vezetésének, hogy a vasútállomás közelében emlékművel örökítsék meg a világháborús bombázások áldozatainak emlékét. Érsekújvár azon városok egyike Közép-Európában, amelyek a második világháború alatt a legnagyobb károkat szenvedték el.

A várost háromszor bombázták: 1944. október 7-én és 14-én, valamint 1945. március 14-én. Amíg az akkori szlovák állam egész területére 1371 tonna bombát dobtak le, addig Érsekújvárra 817 tonnát. A bombázások idején több mint négyezren haltak meg, többségük érsekújvári volt. Az áldozatok között akadtak magyar és német katonák, ukrán nők és gyerekek.

Érsekújvárnak 1940-ben 23 306 lakosa volt, 1945-re ez a szám 13 400-ra csökkent. A mostani kezdeményezés nem az első a városban: még 1993-ban két helyi képviselő javaslatot tett arra, hogy a város állítson emlékművet a bombázásokban meghaltak, az elhurcoltak és kitelepítettek emlékére. Ennek a kezdeményezésnek az eredménye a Mihály-bástyán lévő emlékmű lett, amellyel nagyon sok városlakó azóta sem tud azonosulni – írta az Új Szó.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.