A bányát Borbála, a bányászok védőszentje napján, jelképesen nyitják meg, mivel a bányakapitányság engedélye még nem jogerős, a termelés csak jövő év tavaszán indulhat el – mondta az MTI-nek Verbőci József, a pécsi Calamites Kft. ügyvezető igazgatója szombaton. Korábbi kutatások adatai szerint Nagymányok mellett 42 hektáron 2–100 méteres mélységben mintegy 2,3 millió tonna, kilogrammonként 19,8 megajoule fűtőértékű feketeszén rejlik. A cég tervei szerint 2010-ben negyvenezer, azután évi százezer tonna szenet termelnek ki külszíni fejtéssel. A bánya műszaki engedélyének jogerőre emelkedéséig várhatóan két hónap telik el, ezalatt a terület előkészítését végzik – mondta a cégvezető.
Verbőci József hozzátette: a fő cél az, hogy a szénmező centrumában, Máza és Váralja térségében 10,5 négyzetkilométeres területen rejlő jelentősebb, 438 millió tonnás feketekőszén-vagyont kitermeljék. Mint mondta, nem tartják egyetlen célnak a szén energetikai hasznosítását. A magas fűtőértékű szenet egy Nagymányok mellett tervezett energetikai mintaparkban működő, úgynevezett tisztaszén technológiájú erőműben főként villamos energiává alakítanák, a szén egy részét pedig a szénvegyészetnek, műanyagiparnak kínálják hasznosításra. A kft. ügyvezetője szerint nemzetközi érdeklődés van a térség szénkincse iránt, az üzleti partnerek próbaanyagra várnak, de a tüzépek tömeges érdeklődése esetén is gazdaságossá tehető a nagymányoki bánya. „Nem befektetőkre koncentrálunk, hanem a műszaki terveket pontosítjuk úgy, hogy a lehető legkisebb önköltséggel működő bányát alakítsunk ki” – fogalmazott . A szakember azt mondta, bízik abban, hogy „Magyarországon a szén kikerül abból a karanténból, amiben eddig volt”.
Kalmár István, a kft. üzletfejlesztési igazgatója az MTI-nek elmondta: a nagymányoki beruházás 1-1,5 millió euróba kerül, amelyet a cég hitel nélkül, saját forrásból finanszíroz; közlése szerint a Máza-váraljai mélyművelésű bánya ennél jóval nagyobb, több száz millió eurós beruházás lesz. Karl Béla, Nagymányok független polgármestere a bányanyitás kapcsán úgy vélte, hogy a szénbányában és a szintén 2011-ben nyíló, önkormányzati tulajdonú mészkőbányában kezdetben közel százan dolgozhatnak, később azonban a foglalkoztatottak száma megközelítheti az ezret.
A 2009-ben várossá vált, 2450 fős Nagymányokon a múlt század elejétől 1965-ig folyt mélyművelésű szénbányászat, a bányára épülő brikettgyár évi százezer tonna fűtőanyagot állított elő. A Mecsekben a mélyművelésű szénbányászat az 1990-es évek végén, a külszíni fejtés pedig 2002-ben szűnt meg.
(MTI)

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka