„A kormány részéről megvan a szándék” + Képek

Ki gondolta volna, hogy nincs olyan fedett sportlétesítmény Magyarországon 2010-ben, melyben – ha minden szabályozást betartanának a szövetségek – első osztályú sportmérkőzést lehetne rendezni? A Sportlétesítmények Magyarországi Szövetségének sajtótájékoztatóján többek között erről is szó esett, no meg persze arról, hogyan lehetne a tarthatatlan állapotokra kormányzati szinten is megfelelő megoldást találni.

Gabay Balázs
2010. 12. 07. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Puskás Ferenc Stadion toronyépületéből remek kilátás nyílik a gyönyörűen hengerelt zöld gyepre, a hazai létesítmények jelene ezzel szemben jóval borúsabb képet mutat, legalábbis a sajtótájékoztatón elhangzottak tükrében. Az 1991-ben alakult szövetség díjátadóval és prezentációkkal egybeszőtt ülésének legfontosabb bejelentése éppen ezért már az esemény bevezetőjében is többször elhangzott: készen áll a sportlétesítmények fejlesztésére irányuló nemzeti stratégia, eredeti nevén a Nemzeti Sportlétesítmény Fejlesztési Stratégia.

Az egyszerűség és a hatékonyság a cél

Schneider Bélának, a Fejér Megyei Labdarúgó-szövetség elnökének rövid expozéjából kiderült, a tervezet kiindulópontja egy diplomadolgozat volt, melyet tíz év alatt bővítettek ki olyan színvonalúra, hogy az Országgyűlés előtt is megállja a helyét. Bizony, a szövetségnek évek óta dédelgetett terve látszik megvalósulni, Tompa Andor elnök lapunk kérdésére ugyanis úgy reagált, Bánki Erikkel, a parlament sport- és turisztikai bizottságának fideszes elnökével konkrétumokról is tárgyaltak, a politikus pedig jelezte, a tervezet nemsokára napirendre kerülhet a Tisztelt Házban. A bizottság még tavaly kérte be a szövetség anyagát, így a tagoknak bőven volt idejük belemélyedni „a politika által is fogyasztható” tervekbe.


A kaposvári sportlétesítmények vezetője a sajtótájékoztatón felszólalva úgy vélte, a stratégia „tömör és egyszerű”, pontosan azért, hogy a szélesebb közönség is megértse a felvázolt célokat. Dér Tamás szerint nem a létesítmények lecseréléséről kell dönteni, hanem azt kell felvázolni, hogyan lehetne azokat helyrehozni. „Nyugat-Európában az egyszerűség és a hatékonyság jegyében végzik ezeket a munkálatokat. Magyarországon azonban ezt rengeteg esetben gátolja a rendkívül szigorú szabályozás. Ezeket a törvényhozóknak meg kell változtatniuk” – tette hozzá a szakember. Sajnos a regulák nem csupán szövevényesek, de néhány évente változnak, ezzel szinte lehetetlenné válik következetes alkalmazásuk. Így kerülhet például sor arra – hangzott az egyik hozzászólás –, hogy az új szabályozás miatt át kellett vonalazni a városban található kosárlabdapályát, mely „pontosan hárommillió forintjába került az egyesületnek”. Egy cserélhető küzdőtérrel bizonyára jobban jártak volna.

„A kormány részéről megvan a szándék”

Tompa Andor, visszavéve a szót, hangsúlyozta, hogy a stratégia elsődleges célja a „jövőbeli építők segítése”, nem pedig kötelező érvényű tanácsadás. „Egyfajta szakmai fórum lennénk” – fűzte hozzá az elnök, majd kijelentette, van politikai szándék az előrelépésre, 2024–2025-re látványos eredményeket lehetne produkálni. Ezt azonban gátolja az, hogy jelenleg Magyarországon nincs olyan szervezet, mely meg tudná mondani, pontosan hány sportlétesítmény van hazánkban. „1998 és 2002 között a stratégia elemeit már beépítették a tervekbe, de sajnos a végrehajtás a következő évek során elmaradt. Próbálkoztunk mi mindenhol ezt követően, megkerestük a Nemzeti Sportszövetséget, de még a Magyar Olimpiai Bizottságnál is jártunk” – sorolta Tompa Andor, de mondott ennél sokkal aggasztóbb dolgokat is. A Központi Statisztikai Hivatal sportlétesítményekre vonatkozó, 6. számú melléklete az a dokumentum, mely a csarnokok, uszodák számát, állapotát lenne hivatott rögzíteni. A probléma csupán az, hogy utoljára 2008-ban frissítették az adatbázist, közölte az elnök, majd hozzátette: „Sajnos az itt található adatok komolysága is megkérdőjelezhető. Volt olyan eset, amikor a település jegyzője bennünket hívott fel a helyi uszoda paraméterei felől érdeklődve.”


2 millió túlsúlyos országa

A sportlétesítményekkel kapcsolatos információk tehát szegényesek, a hazai csarnokok és uszodák felújításra várnak, de ami ennél is fontosabb, folyamatosan romlik az emberek egészségügyi állapota. Az európai átlagéletkortól 8 (férfiak) illetve 6 (nők) évvel maradunk el, a felnőtt népességnek alig 15 százaléka sportol heti rendszerességgel. A szabadidő- és a versenysport támogatásával kapcsolatos viták már milliószor kitértek rá, de a szövetségi stratégia bevezetőjében is kiemelt helyet foglalnak el a sportélet elhanyagolásának gazdasági következményei. A mozgást hanyagolók egy részénél ugyanis olyan betegségek alakulnak ki, melyek hosszabb szakellátást igényelnek, egyben termeléskieséshez vezetnek. Ezen felül a közfinanszírozású egészségügynek hatalmas kiadást okoz a több százezer, a sportot nagy ívben kerülő beteg kezelése. A nemzeti sportstratégia szerint ez a szám eléri a hatmilliárd forintot. Ha a kétmillió túlsúlyos embernek csupán néhány százaléka elkezdene heti rendszerességgel sportolni, a rájuk eddig elköltött összegből több településen új uszoda, tornacsarnok, avagy műfüves futballpálya épülhetne.

Arról már nem is beszélve, hogy az az ország, mely olimpiáról, Bajnokok Ligája-döntőről álmodozik, nem engedheti meg magának, hogy egyetlen, az UEFA előírásainak megfelelő stadionnal se rendelkezzen.


Így tehát a Sportlétesítmények Magyarországi Szövetsége által összeállított stratégia kiemelt feladataival maximálisan egyetérthetnek a szakemberek. Módosítani kell a vonatkozó jogszabályokat, pontosan meg kell határozni az állami, minisztériumi, önkormányzati hatásköröket, és el kell indítani egy országos létesítményfejlesztési programot. A stratégia mindemellett hangsúlyozza, hogy a diák-, verseny-, szabadidő- és a fogyatékos sport között semmiképpen sem szabad sorrendet felállítani, azok „integrált egészként kezelendők”.

A Papp László Budapest Sportaréna, a debreceni Főnix-csarnok, vagy a Veszprém Aréna felépítése, az Ollé-program keretei között felhúzott több száz, műfüves focipálya és a többi, kevésbé látványos, ám annál fontosabb sportcélú beruházás már megmutatta, van igény a sportra Magyarországon. A szövetség felmérése szerint a felnőtt lakosság 38 százaléka hajlandó lenne, sőt szeretne sportolni. Az ő és gyermekeik, de valójában az egész ország érdeke úgy kívánja, hogy ezt megfelelő körülmények között tegyék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.