A Szerb Haladó Párt tegnap aláírásgyűjtésbe kezdett az alkotmány módosítása érdekében, célja a mostani 250-ről 125-re csökkenteni a köztársasági képviselők számát. Tomislav Nikolic pártelnök felszólította a politikai szervezeteket, hogy csatlakozzanak hozzájuk, vagy magyarázzák meg a polgároknak, miért ellenzik a kezdeményezést. Hozzátette, hogy csökkenteni szeretnék a képviselőház költségeit, ezért az állami költségek megfelezésének érdekében a napokban két törvényjavaslatot fognak eljárásba benyújtani: a kormányról és a minisztériumokról szóló indítványt.
A hatalmi koalícióban jónak tartják a haladók elképzelését, de hozzáteszik, hogy a kezdeményezés nem eredeti. Dragan Sutanovac védelmi miniszter, a Demokrata Párt alelnöke örömét fejezte ki, hogy egyes ellenzéki pártok is jónak találják Boris Tadic ötletét, hiszen az államfő néhány hónappal ezelőtt jelentette be, hogy Szerbiának kisebb létszámú parlamentre és kormányra van szüksége.
Úgy vélem, nemcsak emiatt kell módosítani az alkotmányt, hanem más kérdések is vannak, amelyeket a 21. században másképp kellene definiálni – mondta Sutanovac. Simo Vukovic, a Szerbiai Egyesült Régiók elnökségének tagja szerint a haladók nem kínálnak lényegi változtatásokat, csupán kozmetikázni szeretnének. Megítélése szerint a hatalom decentralizációja tekintetében az alkotmányt gyökeresen meg kell változtatni.
Bojan Kostres, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselője úgy véli, hogy a haladók kezdeményezése puszta demagógia és olcsó politikai pontgyűjtés, amit nem tudnak támogatni. – Feltétlenül szükség van az alkotmány módosítására, és remélem, hogy ennek kapcsán széles körű vitára kerül majd sor a pártok között és a társadalomban annak érdekében, hogy az alapokmány megváltoztatásával hatékonyabb államot kapjunk – mondta Kostres.
Slobodan Samaradzic, az SZDP tisztségviselője szerint az alkotmánymódosításra vonatkozó kezdeményezés külföldi nyomásgyakorlás következménye, az pedig a Koszovóról szóló preambulum ellen irányul, amely kimondja, hogy Koszovó Szerbia elszakíthatatlan része. Az SZDP-hez hasonlóan a radikálisok is meg vannak győződve róla, hogy a képviselőkről szóló rendelkezés megváltoztatása csak az alkotmányban szereplő preambulum megsemmisítésének álcája, ami – megítélésük szerint – az egyetlen biztosíték Koszovó megvédésére.
(magyarszo.com)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
