Kifejtette: a nemzetközi piacokon az olajnövények jelentős áremelkedése tapasztalható, s mivel a szóján keresztül ez az európai piacokra is hat, így a drágulás érinti a többi alaptermék, például a kukorica és a búza árát is.
A szakember emlékeztetett arra, hogy a piacot egyértelműen befolyásolja az időjárás, hiszen a szárazság vagy a jelentős csapadék alapvetően meghatározza a várható terméseredményeket. A magyarországi piacon az időjárás az őszi búza mellett a már szintén a földben lévő repcére is kihat. A sok csapadék, illetve az egyre inkább növekvő, belvízzel elborított területek miatt a piac most attól tart, hogy ezekből az őszi vetésű növényekből jelentős terméskiesés lesz majd a következő aratáskor – mondta az Agrokont elnöke.
Hétfőn a Budapesti Értéktőzsde határidős gabonapiacán a kukorica márciusi jegyzése – tehát még az ótermésé – 200 forinttal 52 000 forintra emelkedett. A búza az első új termésű határidőre, augusztusra 51 700 forinton stagnált, a repce szintén augusztusra 111 000 forinton zárt, tehát szintén nem változott, ahogyan az ugyancsak új termésű, októberi határidejű napraforgó 107 000 forintos jegyzése sem.
(MTI)
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
