Kabulban szombaton tartott sajtóértekezletén Omar Zahilval hevesen cáfolta, hogy a Karl Eikenberry nagykövettel folytatott beszélgetésben „nagyon gyenge embernek” nevezte Hamid Karzai afgán elnököt. A nagykövet február 26-i keltezésű távirata szerint a pénzügyminiszter azt mondta neki, hogy „Karzai nem figyel a tényekre, de könnyedén befolyásolhatja bárki, aki az ellene szőtt összeesküvésekről jelent neki, legyenek azok akár a legbizarrabb sztorik”.
Zahilval kijelentette, hogy immár nem bízik, vagy legalábbis nagyon kevéssé bízik a nagykövetben, akinek a jelentése téves és félrevezető volt. Hozzátette: Eikenberrynek szembe kell néznie azzal, hogy a kiszivárogtatott diplomáciai üzenetek nemcsak a vele való kapcsolatban, hanem a kormány más tagjaival fenntartott viszonyban is kárt okoztak. Rámutatott, hogy a nagykövet nézetei jól ismertek, hosszú ideje kíméletlen bírálója Karzainak. „A nagykövet arra használta fel nevemet, hogy alátámassza nézeteit (Barack Obama amerikai) elnöknek” – mondta Zahilval, majd emelt hangon jelentette ki, hogy ezt rendkívül szakszerűtlennek és tapintatlannak tartja, és nagyon „elszomorította”.
Zahilval, aki nagy tiszteletnek örvend a nemzetközi közösségben, az ügy kipattanása után felajánlotta lemondását az elnöknek. Karzai azonban arra kérte, hogy maradjon posztján, mondván, nem hiszi el, hogy ilyesmit mondhatott. Az afgán elnök megkérdőjelezte a WikiLeaks által kiszivárogtatott összes irat valódiságát. A Juszuf Raza Gilani pakisztáni kormányfővel tartott közös sajtóértekezleten kijelentette, biztos abban, hogy pénzügyminisztere „nem mondott ilyen dolgokat az amerikaiaknak”.
Hasonlóképpen foglalt állást Gilani is, akit felpaprikáztak az újságírói kérdések a diplomáciai sürgönyök alapján zavarosnak tűnő amerikai–pakisztáni szövetségről. „Mindenek előtt arra kérem Önöket, hogy ne higyjenek a WikiLeaksnek!” – mondta a pakisztáni miniszterelnök, amelynek kormányát gyengének tartja, így kétségbe vonja cselekvőképességét az amerikai diplomácia az iratok szerint.
Hamarosan letartóztatják Assange-t?
Az ausztrál rendőrség is vizsgálatot indított Julian Assange, a WikiLeaks portál alapítója ellen – jelentette be Kevin Rudd ausztrál külügyminiszter szombaton. A vizsgálat célja annak kiderítése, hogy az ausztrál állampolgárságú újságíró megsértette-e hazájának törvényeit, s ha igen, bűnvádi eljárást indítható-e ellene.
A Bahrein fővárosában, Manamában egy biztonsági konferencián részt vevő Rudd újságíróknak elmondta, hogy Ausztrália legfőbb ügyésze néhány napja utasította a rendőrséget a vizsgálat lefolytatására.
A feltehetően Angliában tartózkodó Assange ellen Svédország kérésére pénteken új nemzetközi letartóztatási parancsot adott ki az Intepol nemi erőszak, továbbá szexuális zaklatás elkövetésének gyanújával. A 39 éves újságíró – aki híres-hírhedt portálját Svédországban alapította – rendkívül feldühítette az Egyesült Államokat és számos más országot, amelyeket kényelmetlen helyzetbe hozott a most kiszivárogtatott több százezer bizalmas diplomáciai irattal. Az egy hete folyamatosan megjelenő dokumentumok leplezetlen és gyakran kínos pillanatokat okozó bepillantást nyújtanak az Egyesült Államok és szövetségesei külpolitikájába, a diplomáciai kulisszák mögé.
Az ausztrál külügyminiszter hangsúlyozta, hogy kormánya egyértelműen elítéli a titkos és bizalmas információkat, valamint az államok közötti diplomáciai levelezést engedély nélkül nyilvánosságra hozók cselekedetét. Arra a kérdésre, hogy a hatóságok fontolgatják-e Assange ausztrál útlevelének visszavonását, annyit mondott, hogy bármilyen intézkedést a rendőrség ajánlásainak alapján tesznek meg.
A Sunday Times brit lap értesülései szerint a rendőrség a jövő héten őrizetbe veszi az ausztrál férfit. Assange ügyvédjein keresztül közölte, hogy nem egyezik bele kiadatásába, s minden jogi eszközt bevetnek a svéd kiadatási kérelem elbuktatására.
(MTI)
Orbán Viktor: A pride valódi veszély + videó
