Az Oroszország kérésére összehívott, zárt ajtók mögött tanácskozás helyi idő szerint 11, közép-európai idő szerint 17 órakor kezdődik. A Koreai-félszigeten a feszültséget az a legutóbbi észak-koreai nyilatkozat élezte ki, amely „a helyzet robbanását” vetítette előre, ha Dél-Korea megtartja a két országot elválasztó demarkációs vonal közelében, Jonpjong szigetére tervezett tüzérségi lőgyakorlatát.
A szigetet Észak-Korea saját területének tekinti. Phenjan szerint „elkerülhetetlenül katasztrófához vezet”, ha a gyakorlatot megtartják. „Irgalmatlanul megbüntetjük a provokátorokat, ha behatolnak szuverén területünkre” – üzente az észak-koreai külügyminisztériumi nyilatkozat.
Oroszország pénteken kérte Dél-Koreától és – mivel amerikai katonák is jelen lennének – az Egyesült Államoktól, hogy ne tartsák meg a gyakorlatot. „Mély nyugtalanságát” fejezte ki Peking is a „rendkívül ingatag” helyzet miatt. Szöulban ezután néhány napos halasztást jelentettek be a „kedvezőtlen időjárásra” hivatkozva.
Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ-nagykövete szombaton a New York-i orosz külképviseleten tartott sajtóértekezletén kifejezte elégedetlenségét amiatt, hogy a BT soros elnöke, Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet nem hívta már össze aznapra a rendkívüli tanácskozást. Csurkin szerint ezzel eltérnek a BT jelenlegi gyakorlatától. „Reméljük, hogy semmi olyan nem történik ebben az időszakban, ami tovább súlyosbítja a helyzetet a Koreai-félszigeten. A Biztonsági Tanácsnak álljt kell mutatnia Észak-Koreának, és segítenie kell beindítani azokat a diplomáciai lépéseket, amelyek megoldják a vitát a két ország között” – mondta a nagykövet.
(MTI)
Pottyondy kénytelen-kelletlen reagált az Ukrajnában agyonvert magyar halálára, egyből Orbánt kezdte szapulni
