The Guardian (guardian.co.uk)
Közel-keleti bárányexportját kívánta növelni Új-Zéland az állítólagos Moszad-ügynökök elfogásával és bezárásával – így vélekedtek a szigetország 2004-es szigorú reakciójáról az amerikai diplomaták a The Guardian által nyilvánosságra hozott diplomáciai iratok alapján.
2004-ben Új-Zéland letartóztatott két izraeli állampolgárt, akik egy Little-kórban szenvedő férfi személyazonosságával igyekeztek letelepedési engedélyt szerezni az országban. Az ügyből komoly diplomáciai vita lett, az állítólagos Moszad-ügynököket hat hónap börtönre és ötvenezer ausztrál dolláros büntetésre ítélték. A szigetország miniszterelnöke a nemzeti szuverenitás megsértéséről beszélt. Izrael végül hivatalosan is bocsánatot kért, de a két ország közötti kapcsolat csak 2005 végére állt helyre.
Az amerikaiak szerint azonban a megsértett önérzet mellett gazdasági megfontolások is álltak az új-zélandiak reakciója mögött. „Az ország kormányzata keveset veszíthet ezzel a szigorú hozzáállással, hiszen Izraelhez nem köti szoros kulturális vagy gazdasági kapocs. Annál nagyobb tiszteletet nyerhet ugyanakkor az arab világ szemében, mellyel igyekszik élénk kereskedelmet folytatni. Az új-zélandiak talán azt remélik, ez a baklövés utat nyit majd a bárányexportnak egy eddig ki nem aknázott, de annál nagyobb piacon is” – foglalja össze a helyzetet az amerikai diplomata 2004 júliusában.
Wellingtont korábban is gyanúsították már meg azzal, hogy gazdasági érdekeit szem előtt tartva hozza meg külpolitikai döntéseit. Egy 2003-as diplomáciai jelentés arról szól, hogy a kormány csak az új-zélandi tejipari export védelmében küldött csapatokat Irakba.
CNN (cnn.com)
Faxokkal támad Észak-Korea – írja a CNN. Az északi kormányzattól származó üzenetek Dél-Koreát vádolják a november 23-án a Jonpjong szigetet ért tüzérségi támadásért, melynek során négy déli életét vesztette.
A faxok december eleje óta érkeznek – közölte a sajtóval Li Dzsong-dzsu újraegyesítésért felelős miniszter. Mind hasonló szöveget tartalmaz: „A támadásért a déliek felelősek. Felszólítjuk a déli csoportokat, lázadjanak fel a kormány ellen!” A minisztérium közlése szerint eddig tizenöt bejelentést kaptak a faxról, de valószínűleg ennél jóval többekhez eljutott az üzenet. A címzettek közt volt két vallási csoport, hét kereskedelmi cég, öt civil szervezet és egy médium. A legtöbbnek volt már valamilyen kapcsolata az északiakkal.
A két Korea között újra megkezdődött a propagandaháború. Dél-Korea ismét felállította a feldíszített karácsonyfát, melyet tisztán lehet látni az északi oldalról. A fát 2004-ben már leszedték, most azonban a kapcsolat éleződésével újra kihelyezték. Az elszigetelt kommunista rezsim elleni egyik leghatásosabb fegyvernek a tájékoztatást tartják: ennek jegyében déli civil szervezetek röplapokkal, apró rádiókkal és hírműsorokat tartalmazó DVD-lemezekkel megpakolt ballonokat indítottak el északra.
A határ mentén híreket közvetítő megafonokat azonban ezúttal nem helyezték üzembe, mivel az északiak közölték, ha ez megtörténik, fel fogják őket robbantani.
Kétmilliárdos drogfogás: három ország rendőrei dolgoztak az ügyön egy évig
