Irány Brazília és Oroszország

A következő években Brazíliában és Oroszországban négy százalék feletti reálnövekedés várható, így a különösen nagy devizatartalékokkal, viszonylag alacsony adósságmutatókkal és jelentős belső kereslettel rendelkező országok egyértelműen a világgazdasági kilábalás motorját jelenthetik. A rövid távú sokkok persze ezeket a feltörekvő piacokat sem feltétlenül kerülik el, ezért a kockázatkerülőknek érdemes óvatosnak lenniük.

MNO
2010. 12. 01. 20:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brazil és az orosz tőzsdék árazása egyaránt nagyon attraktív, előbbiek ötvenszázalékos, míg az orosz piacok húszszázalékos felértékelődést tartogatnak 2011-re. Jövőre folytatódhat a lendületes kibocsátási hullám a brazil tőzsdén: az IPO-val kíván forrást bevonni a gyógyszertári hálózattal rendelkező Raia és a repülőtereket üzemeltető Infraero is – írja legfrissebb, Brazíliáról és Oroszországról szóló elemzésében Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere.

Tíz éven belül a BRIC-országok mindegyike, így Oroszország is ott lehet a világ tíz legnagyobb gazdasága között. Oroszországban az elemzői konszenzus négy százalék feletti reálnövekedéssel számol a következő években, amelyet alapvetően csökkenő inflációs trend és javuló munkaerő-piaci helyzet támogathat. A válságkezelés során alkalmazott fiskális stimulus 2009 és 2010 során a GDP közel tíz százalékát tette ki, amely nagyságánál fogva kimagasló.

A költségvetés helyzetének konszolidálása azonban jövőre is csak fenntartásokkal kezelendő, amely hordoz magában kockázatokat – ismerteti az elemzői várakozásokat Pallag Róbert. Hozzáteszi: Brazíliában az idei kimagasló, hét százalék körüli reál GDP-növekedés egy fenntartható, 4,5 százalék körüli dinamikára csökkenhet 2011–2012 során.

A hatalmas dél-amerikai ország belső fogyasztásában rejlő potenciál továbbra is vonzhatja a külföldi tőkeberuházásokat. A feltörekvő piacokon továbbra sem látszanak feszített buborékra utaló jelek az értékeltségi szinteket tekintve. Az azonban egyértelmű, hogy a befektetők elkezdték megkülönböztetni az eltérő növekedési kilátásokkal rendelkező piacokat, ebből pedig a feltörekvő országok tőzsdéi profitáltak – mondja Pallag Róbert részvényportfólió-menedzser, hozzátéve: „Miközben töretlenül bízunk a nagy népességű feltörekvő gazdaságok által kínált hosszabb távú, erős fundamentumokon alapuló befektetési sztoriban, fontos hangsúlyoznunk, hogy a rövid távú sokkokkal szemben ezen piacok sem védettek, a beáramló rekordmértékű tőke pedig óvatosságra inthet.”

(gazdasagiradio.ro)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.