Az Allied Irish Bank, amelyet más bankokhoz hasonlóan a közös EU–IMF-hitelből segítenek, hétfőn este jelentette be, hogy nagyra értékelve a kormány és az adófizetők támogatását, és figyelembe véve, hogy ezt a továbbiakban sem tudja nélkülözni, úgy döntött, hogy a prémiumot nem utalják ki. Ezt megelőzően Brian Lenihan pénzügyminiszter az állami segítségnyújtás leállításával fenyegetőzött, amennyiben a 40 milliós bónuszt kifizetik. Ugyanakkor 90 százalékos adót helyezett kilátásba a bankárok prémiumaira általában is, éppen annak nyomán, hogy a válságban megroggyant Allied Irish Banknál 40 millió eurót akarnak szétosztani a mintegy 2400 munkatárs között.
Ezekre a kifizetésekre azonban még nem vonatkozott volna a pénzügyminiszter által javasolt 90 százalékos adó, mert a prémium állítólag még a 2008. évi teljesítményt díjazza, amikor egyébként már jelentkeztek a válság jelei a pénzintézetnél. Elemzők emlékeztetnek arra, hogy az állam szinte számolatlanul öntötte a pénzt a bankszektorba a válság idején – főként ez vezetett a hatalmas adósságok felhalmozásához –, s a most jóváhagyott 85 milliárd eurós nemzetközi mentőcsomagból is sok pénzt szánnak a bankoknak, miután a kormány állami tulajdonba venné a szigetország három fő bankját, köztük az AlB-t.
Az ír válságot – Görögországétól eltérően – elsősorban a bankszektor okozza, amelynek hatalmas kintlévőségei ragadtak benn az ingatlanpiaci buborék kipukkadásával tönkrement építőipari és ingatlanvállalatokban.
(MTI)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
