Megfutamodtak a spanyol reptéri vadsztrájkolók + Képek

Felszálltak az első repülőgépek a spanyolországi repülőterekről szombaton késő délután – közölték a repterek majdnem 24 órával azután, hogy a spanyol légiirányítók vadsztrájkba kezdtek.• Szükségállapotot hirdettek a spanyoloknál + Képek

MNO
2010. 12. 04. 17:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsőként, délután 4 óra előtt a svájci Swiss légitársaság Zürichbe induló járata emelkedhetett a magasba a barcelonai El Prat repülőtérről – közölte a spanyol légikikötőket kezelő hatóság, az AENA, amely szerint az ország hat repülőterén – Malagában, Melillán, a Kanári-szigetek központi szigetén, Pamplonában és Grenadában – indulhatott újra a forgalom. A spanyol légteret teljes egészében újra megnyitották.



A hatóság kora délután adta hírül, hogy fokozatosan visszatérnek a munkába a légiirányítók, nem sokkal azután, hogy a kormány szükségállapotot hirdetett ki a légiirányítók vadsztrájkjának letörésére. „A légiirányítók sorra munkába állnak, és a légtér szektorainak közel felét már sikerült újra megnyitni” – mondta akkor a szóvivő. Az AENA akkor azt jósolta, hogy délutánra mintegy 30 százalékos kapacitással működhet már a madridi Barajas repülőtér.



A kihirdetett szükségállapot értelmében az irányítók kénytelenek voltak felvenni a munkát, különben a katonai büntetőtörvénykönyv alapján emelhettek volna ellenük vádat. A példátlan intézkedést indokolva Alfredo Perez Rubalcaba miniszterelnök-helyettes azt mondta: nem hagyják megzsarolni az egész országot.



Fotók: Reuters


Szombatra virradó éjszaka a spanyolországi repülőtereken a hadsereg egységeinek kellett átvennie a forgalom irányítását, mert a légiirányítók túlnyomó többsége pénteken beteget jelentve bújtatott sztrájkba kezdett. A munkabeszüntetés mintegy 250 ezer ember utazását zavarta meg a Spanyolországban egyik legforgalmasabbnak számító ünnepi hétvégén.

1978 óta először alkalmazták a 162. cikkelyt

Az ABC annak járt utána, hogy az 1978-as alkotmány megszavazása óta először alkalmazták annak 162. cikkelyét, amelyet egy 1981-ben kidolgozott egységes törvénnyel egészítettek ki. A kormány és a belügyminiszter a törvény szövege szerint járt el, mert a közszolgáltatások megbénításakor is alkalmazható ez a szükségmegoldás, de legfeljebb 15 napig. A rendelkezést maga a király ellenjegyezte, aki éppen Mar del Platában képviselte hazáját az Ibér-amerikai országok csúcstalálkozóján.

A közlekedési káoszt megszenvedte a legnagyobb ellenzéki párt, a spanyol Néppárt elnöke, Mariano Rajoy is, aki a Kanári-szigetekhez tartozó Lanzarotén ragadt. A portugál elnök, Aníbal Cavaco Silva is a légi irányítók áldozata, mert csak Madrid érintésével és később utazhat haza az argentin fürdővárosból. A Barcelona csapata alulmaradt a szövetség ellenében, és mégis szombat este kell, hogy lejátssza az Osasuna elleni meccsét, nem pedig vasárnap, ahogy a sztrájk miatt kérte.

(MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.