A 20 centiméterre is megnövő dél-amerikai varangyfajt a cukornád rovarkártevői ellen honosították meg Ausztráliában, de olyan nagy mértékben elszaporodott, hogy veszélyezteti a többi, őshonos állatfajt. Ausztráliában évek óta minden módon irtani próbálják, kevés sikerrel. A Noff testvérek teniszcipői kenguru- és agavarangybőrből készülnek.
„A bőröket befestjük kék, arany, vörös, fekete színre vagy rózsaszínűre, így igazán gyönyörűek, és igen tartósak. Ezek a varangyok ártalmas állatok, így igazán jó dolog hasznosítani őket, amikor elpusztulnak” – mondta Rupert a sydney-i Gideon butik megnyitásakor.
Véleménye szerint az agavarangyok „iszonyúan csúnyák”, kezdetben nem is hitte, hogy hólyagos bőrüket fel lehet használni abban a luxusüzletben, amelyet testvérével együtt nyitottak jótékonysági tevékenységük finanszírozására. Az eredmény azonban minden várakozásukat felülmúlta.
A varangybőr teniszcipők forgalmazásával pénzelni tudják a fiatal drogosok és hajléktalanok társadalmi beillesztésére irányuló tevékenységüket. Ez a munka családi hagyomány, nagyapjuk, Ted Noffs az 1960-as években nyitott befogadóközpontot a sydney-i hajléktalanok számára a város nyugati részén.
A luxusüzletben a marhabőr teniszcipő 160 ausztráliai dollárba kerül, a kenguru- és varangybőr kombinációból készült luxusváltozat viszont 450 ausztráliai dollárba (mintegy 70 ezer forint). Minden sportcipőt kézzel varrnak, Ausztráliában, korlátozott – napi 20-30 pár – mennyiségben.
„Nem vitás, hogy így nyolcszor annyiba kerülnek, mint ha Kínában készülnének, de örülünk, hogy akik készítik őket, rendesen keresnek. Arról nem is beszélve, hogy a minőségük rendkívül jó” – mondta Rupert Noff.
Az agavarangybőr cipők ötlete két éve, a gazdasági világválság hatására született, amikor a jótékonysági adományok megritkultak. „Akkor támadt az a gondolatunk, hogy luxusmárkát hozunk létre.”
Azt azonban nem tervezik, hogy más tipikus ausztráliai állatok, például a koala vagy a hangyászsün bőréből készítsenek luxuscipőt. „Szó sem lehet róla! Előbb szabaduljunk meg az ag-varangytól!” – mondja Rupert.
(MTI)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
