Savanyúba harapott a levágott Lenin-fej + Képriport

Óriási érdeklődés mellett kezdődött meg a több napig tartó, „Soha többet, harmadszor” néven futó jótékonysági árverés a Pintér Aukciósházban. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium épületében porosodó kommunista propagandafestményeket a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak a javára bocsátották kalapács alá.

Tompos Ádám
2010. 12. 07. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szürreális. Kovács Zoltán kommunikációért felelős államtitkár így jellemezte lapunknak azt a helyzetet, ahogy megtaláltak mintegy 200, kommunista időből származó relikviát a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium pincéjében. Pontosan ilyen volt az az aukció is, amelynek során ezek a szocialista realista képek, domborművek, fotók, szobrok kerültek kalapács alá. A vörös terror propagandatermékeiből befolyt pénzt a vörösiszap-katasztrófa áldozatai kapják meg. A belvárosi Pintér Aukciósház labirintusrendszere zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel, újságírókkal és persze potenciális vásárlókkal: több mint száz tárcsát regisztráltak a helyszínen és 22 országból jelentkeztek a telefonos árverésre, Nyugat-Európából éppúgy, mint Japánból, vagy az Egyesült Arab Emirátusokból.

Csermanek/Kádár, a Terror-ház lakója

Keret nélkül, polcon bedobálva álltak ezek a képek a raktárakban – mondta el az árverezésre kerülő tárgyakról lapunknak Kovács Zoltán államtitkár. Nyitóbeszédében pedig megemlített egy olyan névváltoztatási kérelmet, amelyben egy bizonyos Csermanek János 1945. március 20-án azt kéri, engedélyezzék neki, hogy a továbbiakban a Kádár vezetéknevet használja. Bejelentett lakcíme: Budapest, VI. kerület Andrássy út 60. A politikus elmondta azt is: a hideg futkos a hátán, amikor ezekre a tárgyakra gondol. „A humor persze fontos része a szembesülésnek, de nem szeretnénk nevetségessé tenni a kommunizmust, mert nem volt az. Tízmilliók haltak meg azokban az években, amikor kommunista diktátorok voltak uralmon” – mondta. Emlékeztetett, hogy a kommunista világ kísérletet is tett rá, hogy végleg felszámolja a polgári világ hagyatékát. „Mi nem ezt tesszük, mi meg akarunk szabadulni ezektől, mert az állami adminisztrációban ezeknek nincsen helyük” – jegyezte meg. A „régi világot” valóban el akarták tüntetni az osztályharc önjelölt győztesei, igaz, ők nem az árverés eszközét választották: elég, ha csak azokra a jellemzően egyházi szoborcsoportokra gondolunk, amelyeket például traktorral bontattak le az elvtársak.

„Miért halad így a történelem? Hogy az emberiség derűsen váljék meg a múltjától.” Így jellemezte Karl Marx ezt a folyamatot, ám aligha gondolta a nagy szakállú filozófus, hogy tulajdonképpen ennek a mottónak a szellemében egyszer majd rá is rászámolnak. Elegáns, pezsgőző hölgyek és urak – VOR-zakós műkedvelőket nem láttunk, igaz, nem is kerestünk – licitáltak művészi értékkel éppen hogy bíró alkotásokra, miközben Litkai Gergely humorista mutatta be a tárgyakat, és „soha többet, harmadszor” felkiáltással adott túl rajtuk a ház nevében. Hamisítatlan munkásmozgalmi designcenter, nagyon is polgári környezetben.

Rákosi, a túlélő; Lenin, az univerzális

És hogy milyenek voltak ezek az egykoron tisztelt és féltett – vagy éppen rettegett és titokban szidott – tárgyak? Elsőnek a rendkívül ízléstelen Ábrahám Rafael-dombormű, a Parlament kelt el 17 ezer forintért, bőven kikiáltási ára felett, 160 ezret kóstált a „közepesen rossz állapotban lévő” Angyalföld, témaválasztásban pedig a „Tévéhangoló üzemrész” című olajfestmény volt a legautentikusabb – már ha az elárverezett művek munkásmozgalmi értékét nézzük. De akadt olyan fotó a Clarck Ádám térről, aminek a közepén még vörös csillag volt, és Kovács Zoltán elmondta az MNO-nak, hogy találtak egy olyan Rákosi-portrét is, amely egyrészt túlélt több mint hetven évet, másrészt tavaly még nyilvántartásba vették. Tehát valaki úgy gondolta, hogy 2009-ben még szüksége lehet a minisztériumnak egy Rákosi Mátyást ábrázoló képre. Sokat mondó az is, hogy miként maradhatott leltáron a „Kun Bélánál kicsit csinosabb” Nyisztor György, „egy snájdig népbiztos” képe?

Túltermelés – hogy stílszerűek legyünk – természetesen Leninből volt. Végignézve a minisztériumban felhalmozódott gyűjteményt, találtunk bronz- és kőfejet – előbbit nevezte Litkai „savanyúba harapott, levágott Lenin-fejnek” –, aztán festményt, amin Lenin áll, Lenin néz, Lenin magyaráz, Lenin hallgatja a nép fiait, Lenin melltől felfelé, Lenin deréktól felfelé, de az ízléstelenségi csúcsot kétségkívül a faintarziás Lenin nyerte el.

A legjobb persze azt volt látni, amikor levették a falról és buborékfóliába csomagolva odaadták új, jogos tulajdonosának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.