Az önkormányzatoknak jelentős szerepük van abban, hogy elkerülhessük a súlyos, visszafordíthatatlan folyamatokat kiváltó éghajlatváltozást, az évi átlaghőmérséklet nagyarányú növekedését – hívta fel a figyelmet Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) klíma- és energiaügyért felelős államtitkára csütörtökön Nyíregyházán, a II. Észak-Alföldi Önkormányzati Energia Napon. Az államtitkár a fejlesztési tárca közleménye szerint a rendezvényen ismertette: az önkormányzatok által fenntartott intézmények épületei rendkívül rossz műszaki állapotban vannak, és ez olyan jelentős mértékű energiapazarlással jár, amely kedvezőtlenül befolyásolja az ország üvegházhatású gázkibocsátási mérlegét.
A kormányváltást követően az Új Széchenyi-terv épületkorszerűsítést és a közösségi fűtési rendszerek hatékonyságának növelését elősegítő pályázatain 173 önkormányzat kapott támogatást mintegy 13,4 milliárd forint értékben. Az elkövetkező hónapokban óvodák, iskolák, szociális és egészségügyi intézmények újulhatnak meg – fejtette ki az államtitkár. Bencsik János kiemelte, hogy a beruházások következtében – az intézményi rezsiköltségek mérséklődése mellett – évente 28 800 tonnával csökken az ország szén-dioxid-kibocsátása.
Kitért arra is, hogy a települési távhőrendszerek korszerűsítésében sem maradnak magukra az önkormányzatok, hiszen kilenc pályázat összesen 1,59 milliárd forint támogatásban részesült. A legtöbb helyen – például Kaposváron, Komlón, Tiszaújvárosban – az elöregedett távhővezetékeket cserélik le, míg Makón a geotermikus kaszkádrendszer kiépítése, Salgótarjánban pedig egy közepes kapacitású biomassza kazán telepítése valósulhat meg. A fejlesztéseknek köszönhetően a nyertes hőszolgáltatók évente 635 millió forint megtakarítást könyvelhetnek el – húzta alá a klíma- és energiaügyért felelős államtitkár, hozzáfűzve, hogy ez is azt mutatja: óriási megtakarítási potenciállal bír a települési távhőszektor.
Felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzatok között nagy népszerűségnek örvendő „Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrással kombinálva” című pályázati konstrukciót a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2,6 milliárd forint átcsoportosításával hamarosan ismét megnyitja. Bencsik János előadásában rámutatott arra, hogy az önkormányzatoknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a terület- és településrendezési tervek felülvizsgálatára. A szélsőségessé váló éghajlat következtében megnövekvő veszélyek elkerülése érdekében mellőzniük kell a csúszásveszélyes, földtani szempontból kedvezőtlen adottságú területek beépítését.
Az Észak-Alföldi Regionális Energia Ügynökség által szervezett Észak-Alföldi Önkormányzati Energia Nap célja az önkormányzatok energiahatékonyságának elősegítése a megújuló energiaforrások önkormányzati felhasználási lehetőségeinek ismertetésével, a már meglévő jó gyakorlatok bemutatásával, a pályázati lehetőségek feltérképezésével.
(MTI)
Kétmilliárdos drogfogás: három ország rendőrei dolgoztak az ügyön egy évig
