A feje tetejére állhat a világ a szexbotránytól? + Képek

Sokak szerint előre menekült Dominique Strauss-Kahn, mikor lemondott csütörtökön, ugyanis szakértők szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megszabadult volna a „kaviárszocialistától” újabb szexbotránya után. Elemzők szerint a szervezet vezetése a csütörtöki bírósági döntésig várt volna. Közben volt feleségei siettek a „csábító” védelmére.

Lóska Márton
2011. 05. 19. 14:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn egymillió dolláros óvadék ellenére sem engedték szabadon a francia baloldal legesélyesebbnek kikiáltott elnökjelöltjét. Csütörtökön azonban egy újabb alkuval álltak elő Dominique Strauss-Kahn védői, mely 24 órás elektronikus megfigyelést garantál egy manhattani címen – adta közre a The New York Times.

Dominique Strauss-Kahn csütörtöki lemondásával kiújult a vita, hogy honnan válasszanak vezetőt a Nemzetközi Valutaalap élére. A második világháború óta tradicionálisan európai vezetője van a szervezetnek, míg a második ember amerikai, jelen esetben John Lipsky, aki az új elnök megválasztásáig irányítja az alapot; a testvérszervezet, a Világbank esetén a helyzet fordított. Elemzők Christine Lagarde francia pénzügyminisztert kiáltották ki a legesélyesebb utódnak. Azonban a német kormányszóvivő, Christoph Steegmans konkrét nevek említése nélkül kijelentette: „Európának több magasan képzett jelöltje is van.” Szakemberek egy német elnököt is el tudnak képzelni az IMF élén: Axel Weber, a német központi bank korábbi elnöke, Peer Steinbrück volt pénzügyminiszter és az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) feje, Klaus Regling is szóba került. A status quo fenntartása mellett érvelt többek között a német kancellár, a holland és a svéd pénzügyminiszter is.


A fejlődő országok ugyanakkor azon véleményüknek adtak hangot, hogy a jelenlegi rendszer nem tükrözi a valós gazdasági helyzetet. A világ második legnagyobb gazdaságává előlépett Kína és a top 10-be betört India és Brazília is változást szeretne. A dél-amerikai ország pénzügyminisztere, Guido Mantega elmondta, hogy az elnököt érdemei alapján kell megválasztani, s nem azért, mert európai. A dél-afrikai pénzügyminiszter nem köntörfalazott, kijelentette, hogy a fejlődő országok valamelyikéből kell megválasztani az IMF új vezetőjét, „aki mind a fejlett, mind a fejlődő országok érdekeit képviseli”. Elemzők szerint „nem európai” befutó lehet az afrikai ország volt pénzügyminisztere, Trevor Manuel, a brazil központi bank vezetője, Arminio Fraga, az indiai közgazdász Montek Singh Ahluwalia, Kemal Dervis, a volt török pénzügyminiszter, valamint a mexikói központi bank vezére, Agustin Carstens.

Egyelőre nem tudni biztosan, hogy az USA hajlik-e a változásra, de annyi bizonyos, hogy Amerika dönt az elnök kilétéről, ugyanis nekik van a legtöbb szavazatuk. Mindenesetre szakértők és politikai források is arra utalnak, hogy az USA érdekeit egy erős európai IMF-vezér képviselné leginkább.

A csábító

Dominique Strauss-Kahn nőügyeivel régóta foglalkozik a francia és a nemzetközi sajtó. Második felesége, Brigitte Guillemette keresztlányát, Tristane Banont a Le Parisienben támadta. A volt feleség felháborítónak nevezte, hogy Banon, akit állítólag 2003-ban zaklatott Dominique Strauss-Kahn egy interjú során, akkor jön elő az üggyel, mikor a politikus akár 25 éves börtönbüntetés elé is nézhet. Jelenlegi, harmadik felesége, Anne Sinclair már korábban is kiállt mellette, mikor magyar származású kollégájával, Nagy Piroskával folytatott viszonyt. Sinclair a L’Expressnek korábban kérdésre válaszolva elmondta, hogy nem bánja, hogy férjére a „csábító” jelzőt aggatták, hiszen „a politikában ez a tulajdonság vitathatatlan előnyökkel jár”.


Valóságos világnézeti háború alakult ki a francia és az amerikai sajtóban. „A rideg protestantizmussal átitatott puritán Amerikában a pénzügyi afférokat jobban tolerálják, mint a testi örömökét” – írta elektronikus naplójában Gilles Savary szocialista politikus, mivel az amerikai bulvársajtó termékei olyan szalagcímeket közöltek Dominique Strauss-Kahn képével a botrány kirobbanását követően, mint a „Le Perv” és „Mocskos pénz”. A francia sajtó ezeket egyenesen az ártatlanság vélelme megcsúfolásának tekintik.

A francia konzervatívok egyik „szókimondó” tagja, Michel Debre azt állította, hogy a „kaviárszocialista” nem véletlenül volt visszajáró vendég a Sofitelbe. A hotelben nyílt titok volt az IMF-vezér viselkedése, aki éveken keresztül több hasonló ügyben lehetett érintett. A politikus nem hivatkozta meg értesüléseit, amit a szálloda teljesen alaptalannak titulált. Ugyanakkor az egyik New York-i ügyész, John A. McConnell elmondása szerint legalább még egy hasonló ügyet vizsgálnak.

„Kaviárszocialista”

Az IMF 2007-es adatai szerint Strauss-Kahnnak adómentesen 420 930 dolláros fizetése volt, emellett „életszínvonal-fenntartásra” 75 350 dollárt kapott, sajtóhírek szerint pedig „kimeríthetetlen” mennyiségű költségtérítést számolhatott el. Az információt a szervezet tagadta. Ami biztos, hogy két párizsi luxuslakás tulajdonosa, háza van Marrakesben és az IMF-központnak otthont adó Washington egyik előkelő negyedében is van ingatlana.


Fotók: Reuters


(Time, AP, BBC, The New York Times)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.