„Ez egy népszavazás lesz a szocialista kormány ellen”

Jelentős vereség előtt áll a balközép spanyol kormánypárt a vasárnapi helyhatósági választásokon, amely mindenképpen az előjele lehet a jövő évi politikai fordulatnak. Az ibériai országban az elmúlt időszakban óriásira nőtt a munkanélküliség, és úgy tűnik, a Zapatero vezette kormány nem képes kezelni a krízist.

Kovács András
2011. 05. 22. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő évi országgyűlési választások előtti utolsó országos megmérettetésre kerül sor vasárnap a spanyolországi helyhatósági voksolásokon. Országszerte új képviselőket és polgármestereket választanak a városi testületek élére, valamint a 17 autonóm tartomány közül 13-ban járulnak az urnákhoz. Legutóbb 2007-ben tartottak helyhatósági választásokat az országban, amely a Néppárt (PP) és a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) között döntetlen eredménnyel zárult. Bár a legtöbb szavazatot a jobbközép PP szerezte, a képviselői helyeket tekintve a balközép kormánypárt végzett az élen.


Jött a válság

A helyhatósági megmérettetést követte 2008 tavaszán a parlamenti voksolás, amelyet José Luis Rodríguez Zapatero miniszterelnök vezetésével a PSOE nyert a szavazatok 43,87 százalékával. Őt követte a PP 39,94, az Egyesült Baloldal (IU) 3,77, a Konvergencia és Unió (CiU) 3,03 és a Baszk Nemzeti Párt (PNV) 1,19 százalékkal. Zapatero a választást követően kisebbségi kormányt alakított, amelynek egyre súlyosabb gazdasági válsággal kellett szembenéznie az ingatlanpiac hazai összeomlásával és 2008 végétől a nemzetközi krízis begyűrűzésével. Ennek eredményeképpen a 2009. június 7-én tartott európai parlamenti választáson már a PP diadalmaskodott a szavazatok 42,72 százalékával, míg a PSOE 39,33 százalékot összesített. Bár a Néppárt némileg javított korábbi eredményein, de ezt sem lehetett áttörésként értékelni.


Súlyos zakó jöhet

Azóta a gazdasági válság tovább mélyült az ibériai országban, és a munkanélküliség mostanra 21,3 százalékra növekedett, a GDP épphogy 0 százalék fölött bővült, és az emberek is egyre borúsabban látják a jövőt, főként a fiatalok. A felmérések mindezen tényezők miatt azt mutatják, hogy a PSOE jelentős vereséget fog szenvedni vasárnap. A balközép párt korábban fellegvárának számító tartományokban és városokban szorulhat a vesztesek padjára. A PSOE Castilla-La Mancha tartományban, a Baleár-szigeteken, Asztúriában és Extramadurában veszítheti el a többségét, de ami még ennél is fájdalmasabb lehet, az a Barcelona és Sevilla városában várható eredmény.


Előzetes felmérések szerint a CiU győzelme várható Katalónia fővárosában és a Néppárt is a korábbiaknál jobb eredményre számíthat. Sevillában a PP a voksok közel 50 százalékára számíthat, míg a PSOE csupán 35 százaléknyira. „Vaknak kell lenni ahhoz, hogy valaki ne lássa, mi van itt, az emberek egy nemzeti perspektívára fognak voksolni” – hangsúlyozta Fernando Gonzelez, egy két éve munka nélkül lévő férfi. Országszerte általános a szocialistákból való kiábrándulás, mivel képtelenek csökkenteni az állástalanok óriási seregét.

Elégedetlenek mindenkivel

Zapatero már korábban bejelentette, hogy nem indul a jövő évi parlamenti választáson. Jelentős reformlépéseket tett azért, hogy Spanyolország elkerülje, hogy nemzetközi pénzügyi segítséget keljen kérnie Görögországhoz, Írországhoz és Portugáliához hasonlóan. Mindennek eredményeképp jelentősen megnőtt az állástalanok száma, a fiatalok körében 40 százalékra, és a többség is csak 1000 eurót, vagy annál kevesebbet keres havonta.


Az óriási elégedetlenség ellenére érdemes arra is figyelni, hogy a Néppárt népszerűsége sem emelkedett az egekbe, amit jól mutat, hogy országos szinten csupán 43,8 százalékon állnak, szemben a szocialisták 33,4 százalékával. Ennek egyik legfőbb oka, hogy az utóbbi években rengeteg korrupciós ügy tapadt mindkét erőhöz, és ez meglátszik azon a felmérésen is, amely még áprilisban készült. A spanyolok a gazdaság helyzet és a munkanélküliség problémája mellett harmadik helyre tették a politikai elit és osztály egészét.

Elkezdődtek a tüntetések

Mindezen okok miatt a héten tüntetések kezdődtek Madridban és több nagyvárosban, amelyet nagyrészt fiatalok szerveztek. A demonstrálók a kairói megmozdulások mintájára sátrakat vertek fel, és ételt osztanak egymásnak. A tiltakozók a politikai osztály és a munkanélküliség ellen emelik föl a szavukat, és a választások végéig mindenképpen az utcán maradnak.


Fotók: Reuters


Ez nem egy átlagos önkormányzati választás lesz, mivel a politikusok egyrészt tudják, hogy a gazdasági helyzet miatt nem tudnak nagyot ígérni, másrészt egyértelműen Zapatero eddigi teljesítményéről fog szólni – mondta el Aranzta de Areilza politikai elemző. „Népszavazás lesz a szocialista kormány ellen a gazdasági válság miatt.”

(Forrás: AP, marketwatch.com, wsj.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.