Rijád napi több mint 500 ezer hordó termelésbővítésre készül júniusban. Ezzel a termelése három éve legmagasabb szintre emelkedik – idézett egy név nélkül nyilatkozó, a szaúdi olajpolitikát jól ismerő öböl menti forrást a Reuters kedden.
Az OPEC legnagyobb olajtermelője, Szaúd-Arábia azt szeretné elérni, hogy az olajkartell termelésének a növeléséről döntsenek a szervezet olajügyi miniszterei a szerdai bécsi ülésen. Szerinte ugyanis ezzel azt jeleznék az olajfogyasztó országok felé, hogy veszélyesnek tartják a globális gazdaság növekedésére nézve a nyersolaj áremelkedését. (Röviddel 18 óra előtt közel egydolláros drágulással 115 dollár körül állt az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára.) A 12 tagú kartellben egyelőre csak két támogatója van a szaúdi elképzelésnek, Kuvait és az Egyesült Arab Emírségek.
A Reuters által idézett öböl menti forrás szerint Szaúd-Arábia a májusi napi mintegy 8,95 millió hordóról 9,5-9,7 millióra növeli júniusi olajtermelését. Ilyen magasan utoljára 2008 közepén volt a szaúdi olajtermelés, miután a nyersolaj ára rekordszintre, 147 dollárra nőtt hordónként. Röviddel ezután azonban a globális recesszió miatt jelentősen esett a nyersolaj ára.
Az OPEC két és fél éve nem változtatott a szervezet napi 24,8 millió hordós hivatalos termelési szintjén. A tényleges termelés azonban ennél jóval nagyobb, becslések szerint napi 26,2 millió hordó.
(MTI)
Szaúd-Arábia növeli olajtermelését
Szaúd-Arábia az olajtermelés jelentős növelését tervezi júniusban, bárhogyan is dönt szerdán az OPEC a szervezet termelési szintjéről.
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!