Feljelentést tett az ÁSZ a budapesti Közraktárak projekt ügyében

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen az Országos Rendőr-főkapitányságon, mert a budapesti Közraktárak projekt PPP-konstrukcióban történő megvalósítása kapcsán feltárt tények megalapozzák a bűncselekmény elkövetésének gyanúját.

MNO
2011. 07. 07. 7:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ÁSZ csütörtöki közleménye szerint a számvevőszék elvégezte a Fővárosi Önkormányzat költségvetési és pénzügyi egyensúlyi helyzetének elemzését, a költségvetés-tervezés és a zárszámadás-készítés folyamatában kialakított belső kontrollok működésének 2011. évi ellenőrzését. Hozzátették: ezzel összefüggésben a számvevők által feltárt tények megalapozzák a bűncselekmény elkövetésének gyanúját. A tájékoztatás szerint az ÁSZ-nak a rá vonatkozó törvény szerint ilyen esetben haladéktalanul meg kell keresnie az illetékes hatóságot.

A szervezet jogi osztálya különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett elkövetésének, valamint különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett kísérletének gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen tett feljelentést.

A Fővárosi Önkormányzat szerdán nyilvánosságra hozott fehér könyve is tartalmazza a CET – Közraktárak ügyét mint Budapest egyik legsúlyosabb problémáját. A kötetben szerepel, hogy az összes projektköltség 30,8 millió euró, amelyből a beruházó Porto kft. mindössze 3,1 millió eurót vállalt, a maradék 28,4 millió eurót pedig az MKB-tól vette fel projekthitelként. A főváros a közvetlen megállapodásban a teljes tőketartozás megtérítésére kötelezettséget vállalt arra az esetre, ha a Porto kft. nem tudná a hitelösszeget a főváros által nem ismert finanszírozási szerződés alapján rendezni – derül ki a gyűjteményből.

A fehér könyv azt is jelzi: a főváros korábbi vezetésének nevében a kiemelt fejlesztések bizottsága (kfb) arra is kötelezettséget vállalt, hogy ha a beruházó súlyos szerződésszegése miatt a főváros felmondaná a szolgáltatási szerződést, egy összegben 30 napon belül kifizeti az MKB-nak a teljes hitelösszeget.

A Tarlós István főpolgármester által bemutatott kötetből az is kiderül: az ügyben az ÁSZ korábban megállapította, hogy a kfb elnöke kellő felhatalmazás hiányában írta alá a szerződéseket; a Nemzeti Erőforrás Minisztérium pedig azt az állásfoglalást tette a projekt vizsgálata után, hogy a főváros térítésmentes kötelezettségvállalása kimeríti a tiltott állami támogatás fogalomkörét.

A kötet kitér arra is, hogy a főváros a városi főügyészségnek címezve büntetőfeljelentést tett ismeretlen személy vagy személyek különösen jelentős kárt, valamint különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó szándékos és gondatlan magatartása miatt, mert a közbeszerzési eljárás során szándékosan olyan társaságot választottak ki – feltehetőleg irányított közbeszerzési eljárás során –, amely ismeretlen tulajdonosi körrel, referencia és tőkeerő nélkül veszélyt jelent a beruházás sikeres kivitelezésére.

A Duna-parti Közraktáraknál létrehozott, mintegy 27 ezer négyzetméteres komplexum kialakítását a tervek szerint 2010 augusztusában kellett volna befejezni. A Főpolgármesteri Hivatal a beruházótól származó információk alapján hétfőn még azt közölte az MTI-vel, hogy várhatóan november közepén nyílik meg a komplexum, „ha az átadás-átvétel során újabb problémák, késések nem vetődnek fel”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.