Pjongcsang rendezheti a 2018-as téli olimpiát + Képek + Videó

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 123., durbani ülésszakán, szerdán eldőlt, hogy Pjongcsang adhat otthont a XXIII. téli játékoknak 2018-ban.

MNO
2011. 07. 06. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dél-koreai város a németországi München és a franciaországi Annecy előtt nyert a szavazáson. A voksolás az első körben eldőlt, Pjongcsang már akkor megszerezte a szavazatok abszolút többségét: a 95-ből 63-at kapott, míg München 25, Annecy pedig 7 szavazattal zárt. Utoljára 1995-ben fordult elő, hogy kettőnél több jelentkező esetén már az első körben véget ért a voksolás, akkor Salt Lake City előzte meg rögtön három riválisát a 2002-es téli játékok lebonyolításáért.



A sorozatban harmadszor kandidáló Pjongcsang – melynek jelmondata: „új horizontok” – első ízben rendezhet téli ötkarikás játékokat. Az ázsiai kontinensen eddig csak Japán adott otthont a téli seregszemlének: Szapporó 1972-ben, Nagano 1998-ban volt házigazda.



„Ez az egyik legszebb nap országunk és nemzetünk számára” – mondta Cso Jang Hoa, a pjongcsangi pályázati bizottság vezetője az eredményhirdetést követően, melyet a dél-koreai delegáció, hangos „Korea, Korea” rigmussal fogadott.



Pjongcsang az elmúlt két helyszínkijelölés alkalmával szoros küzdelemben maradt alul, ugyanis az első kört követően mindkétszer vezetett, de a másodikban a 2010-es játékokat illetően a kanadai Vancouver, a 2014-eset illetően pedig az oroszországi Szocsi előzte meg.



(Fotók: Reuters)

A dél-koreai város pályázatának legfőbb jellemzői:

Lakosság: 47 ezer fő Pjongcsangban, 1,5 millió Kangvon tartományban.

Korábbi jelentkezés: a 2010-es rendezésért Vancouverrel, a 2014-es rendezésért pedig Szocsival szemben maradt alul.

Korábbi olimpia az országban: 1988-as nyári játékok Szöulban.

Költségvetés: 3,5 milliárd dollár.

Versenyhelyszínek száma: 13, ebből hat még megépítendő.

Értékelés: A NOB szemlebizottsága külön kiemelte az utazási idő csökkentésére irányuló tervet, valamint azt a támogatást, amelyet a helyi, a tartományi és a teljes dél-koreai lakosság tanúsít a játékokkal kapcsolatban.

Előnyök: A versenyhelyszínek közül mindegyik elérhető 30 percnyi autózással, erős támogatás a lakosság, a kormány és az üzleti szféra szereplői részéről egyaránt.

Hátrányok: Kevésbé ismert név, mint például München, ráadásul a Koreai-félsziget 1953 óta tulajdonképpen háborús övezet, Észak- és Dél-Korea fegyveres konfliktusa ugyanis nem békeszerződéssel zárult, hanem fegyverszünettel. A demilitarizációs övezet Kangvonon keresztül húzódik, tehát azon a tartományon át, amelyben Pjongcsang található.



(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.