Kibontakozóban a „temelíni csata”

Somogyi Mátyás (Prága)
2000. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az osztrák parlament legutóbbi határozatát, amely arra kötelezi Wolfgang Schüssel kormányát, hogy „mind nemzeti, mind európai szinten akadályozza meg a dél-csehországi temelíni atomerőmű végérvényes beindítását”, Csehországban kiábrándultsággal fogadták. Václav Klaus, a képviselőház elnöke, aki a múlt héten Bécsben tárgyalt az osztrák parlament vezetőivel, azt nehezményezi és tartja sértőnek, hogy megbeszélésein egy szó sem esett Temelínről. A bécsi parlamenti határozat néhány órával azután született, hogy a két ország kormányfői hivatalai bejelentették, Milos Zeman október 31-én Brnóban találkozik Wolfgang Schüssellel, és megbeszéléseik előterében a temelíni probléma szerepel.A cseh külügyminisztérium mindezek ellenére bízik a Zeman–Schüssel találkozó kimenetelében. Alex Poszpisil külügyi szóvivő szerint, ha kormányszinten találnak megoldást, akkor a szóban forgó parlamenti határozat teljesen értelmét veszti.Az osztrák aktivisták ezen a héten is folytatják egyes határátkelő- helyeknél az erőmű elleni tiltakozásukat. Kilátásba helyezték, ha a két kormányfő megbeszélései nem járnának eredménnyel, akkor traktorokkal újból eltorlaszolják az átkelőhelyeket.Egy tegnap közzétett felmérés szerint a cseh lakosság több mint 70 százaléka továbbra is egyetért a temelíni atomerőmű beindításával. A megkérdezetteknek több mint a fele indokolatlannak tartja a Temelín-ellenes külföldi tiltakozásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.