Széchenyi-terv: második program

Hommer Tibor
2000. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkészült a Széchenyi-terv második, vállalkozáserősítő programja, amelyre 31 milliárd forintot kíván fordítani a Gazdasági Minisztérium (GM) – tudta meg lapunk. A három egységből álló program részleteit ma hozzák nyilvánosságra.A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Gazdaságelemző és Informatikai Intézete, az Ecostat mai konferenciáján ismerteti Cséfalvay Zoltán, a GM helyettes államtitkára a Széchenyi-terv második programját. A vállalkozás-erősítő program elsősorban a kis- és közepes vállalkozások felzárkóztatására összpontosít. A gazdasági tárca a vállalkozáserősítés keretében három alprogramot határozott meg, amelyek megvalósítására 31 milliárd forintot kíván fordítani. Az összegről az Országgyűlés dönt a 2001-es költségvetési törvény keretében. Cséfalvay Zoltán a Magyar Nemzet érdeklődésére elmondta: a tervezett öszszeget támogatások formájában biztosítja a gazdasági tárca a vállalkozásoknak. Ennek érdekében egyszerűsítik és egységesítik a pályázati rendszert, amelyet a Széchenyi-terv összes programjára, januárban hirdet meg a tárca.Az újonnan elkészült vállalkozás-erősítő programról Cséfalvay Zoltán, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára elmondta: három alprogramból áll, amelyek további részelemeket tartalmaznak.A kis- és közepes vállalkozás-fejlesztési alprogram keretében az innovációs, a minőségfejlesztési beruházásokat kívánja támogatni a minisztérium, valamint támogatást adni a kis- és közepes vállalkozói kör külpiaci terjeszkedéséhez. Ma a multinacionális vállalatok adják az export kétharmadát – fogalmazott a helyettes államtitkár, ezért tartja a tárca rendkívül fontosnak, hogy közvetlen módon támogassa a kisebb vállalkozások exportteljesítményét.Hídképző alprogramnak nevezte a minsztérium a vállalkozáserősítő terv második részét, amelynek keretében a beszállítói tevékenységet, valamint a kereskedelmi hálózatok fejlesztését kívánja támogatni. Mindemellett pedig kísérletet tesz arra, hogy a kisvállalkozói kört is bekapcsolja az elektronikus gazdaság hálózatába. Ennek keretében a GM szerencsésnek tartaná egy – állami segítséggel működő – kockázati tőketársaság megalakítását, amely pénzügyi segítséget nyújtana az információtechnológiával foglalkozó, induló vállalkozásoknak – közölte Cséfalvay Zoltán helyettes államtitkár.A program harmadik eleme a befektetésösztönzésre összpontosít. Lévén, hogy Magyarországon gyakorlatilag már lezárult a privatizáció, s a vezető nagyvállalatok is megtelepedtek, ezért a továbbra is hangsúlyos tőkeimport-ösztönzés mellett el kell érni azt is, hogy a már megtelepedett cégek újabb beruházásokat eszközöljenek az országban – mondta a helyettes államtitkár. Ehhez viszont nélkülözhetetlen az úgynevezett szolgáltatói közigazgatás kialakítása. Rugalmasabb ügyintézést és – ahol szükséges – új irodákat kell létrehozni az országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.