Dél-alföldi üdülőfalvak

Halász Miklós
2001. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt évben a jelentősebb szegedi szállodák kihasználtsága nem haladta meg a harminc százalékot, amely a helyi idegenforgalomban nagyon csekélynek tekintendő. Azért is ad okot borúlátásra ez a statisztika, mert a mélyrepülés 1991 óta tapasztalható és sajnos nem hozott fellendülést a két éve tartó balkáni béke sem. Pedig a szakemberek arra számítottak, hogy az idegenforgalom húzóágazattá válik a térségben, úgy, mint húsz-harminc évvel ezelőtt. A gondokat szaporítja, hogy több gyár is bezárt az utóbbi két évben, és a szolgáltató szektor nem tudta átvenni az így feleslegessé vált munkaerőt. Egyetlen helyi utazási iroda sem foglalkozik belföldi üdültetés szervezésével, csak külföldi nyaralásra viszik az embereket. A dél-alföldi idegenforgalom alkonyának üzen hadat Zsombó polgármestere, Faragó M. Vilmos tervével, amely lendületet adhatna a vendégjárásnak és modellt teremthetne a déli vidéken. Zsombó külterületén elsősorban a hazai befektetők közreműködésével, a termálvíz előnyeit kihasználva építenének üdülőfalut, amelyet részvénytársasági formában működtetnének. A Szegedtől alig húsz kilométerre található, négyezer lakosú Zsombó az értékes termálvízkincs mellett azt a lehetőséget használja ki, hogy remélhetően két éven belül elkészül a falu mellett haladó E75-ös sztráda, és így Nyugat-Európával is összeköttetése lesz. Azáltal, hogy a szegedi repülőtér a város tulajdonába került, felgyorsul a fejlesztése, és turisták ezreit utaztathatják a termálkincsben gazdag vidékre. Zsombón az előzetes terv szerint többfunkciós fedett uszoda épül majd, s üdülőfalu csatlakozik a gyógyszolgáltatásokhoz. A beruházás hírére a telekárak duplájára emelkedtek és Faragó M. Vilmos tájékoztatása szerint megjelentek a telekspekulánsok is, akik olcsón próbálják felvásárolni a szabad portákat. Az üdülőfalu hírére további kirajzás várható Szegedről, ugyanis Zsombó már eddig is a megyeszékhely vonzáskörzetébe tartozott.Hasonló lépéseket terveznek Ópusztaszeren is, ahol a Csongrád megyei önkormányzat tulajdonában lévő Nemzeti Történeti Emlékpark forgalma némileg csökkent. A megyei közgyűlés elnökhelyettese, Ott József elmondta, az üdülőfalu telepítésének gondolata azért merült fel, mert a történeti emlékhely nem képes hosszabb időre ott tartani a vendégeket. Hiányzik az infrastruktúra, emellett szabadidőközpont, szálloda, uszoda, amely többnapos kikapcsolódást nyújtana. Ott József bízik abban, hogy meg tudják nyerni a magánbefektetőket, akik hozzájárulnak az idegenforgalmi centrum kiépítéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.