Több tízmilliós kórházi csalások

Varga Attila
2001. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejeződött négy vidéki és egy fővárosi kórház ellenőrzése, az intézmények mindegyike a valósnál nagyobb teljesítményt számolt el az Országos Egészségbiztosító Pénztár (OEP) felé – tudta meg a Magyar Nemzet. Az „OEP-kommandók”, az egészségbiztosító mobil ellenőrzési csoportjai hét héten át vizsgálták a Bajai Városi Kórház, a gyöngyösi Bugát Pál Kórház, a Siklósi Kórház, a debreceni Kenézy Gyula Kórház és a budapesti Országos Traumatológiai Intézet tevékenységét. Az öt intézmény tavaly több tízmillió forintot indokolatlanul, nem a tényleges teljesítménye alapján vett fel, ezért az egészségbiztosító visszaköveteli a kórházaktól a pénzt – nyilatkozta lapunknak Oberfrank Ferenc, az OEP főigazgatója.Az OEP ellenőrei a vizsgált intézményeknél a járóbeteg-ellátás kiugró teljesítményeinek okait, a súlyos társult betegségekről szóló jelentések valóságtartalmát, a krónikus és rehabilitációs osztályok működését vizsgálták. Az egészségbiztosító ugyanis a teljesítéseket tartalmazó jelentések alapján fizet az intézményeknek.Már korábban felmerült annak a gyanúja, hogy több hazai intézmény nem a tényleges teljesítését jelenti, hanem adminisztrációs trükkökkel növeli pénzügyi bevételeit. A kiválasztott kórházakban áprilisban kezdték meg tevékenységüket az OEP-kommandók. Az orvosokból, finanszírozási, számviteli, informatikai, gyógyszerész és jogász szakemberekből álló csoport gyorsjelentése tegnapra készült el. – A teljesítményelszámolás és a tényleges betegellátás egyik kórháznál sem volt szinkronban, ezért összességében több tízmillió forintot kell visszakövetelnünk az intézményektől – közölte Oberfrank Ferenc. Szakemberek szerint ha a 176 hazai kórház többségében hasonló „csalások” történnek, évente akár egymilliárd forinttal károsíthatják meg az egészségügyi kasszát. Értesülésünk szerint egyéb kirívó szabálytalanságot nem találtak az ellenőrök a kórházakban, s a részletes jelentés megfogalmazása előtt egyeztetésre kerül sor az OEP munkatársai s az intézmények vezetői között. A nyár végén újabb öt kórház átfogó vizsgálatát kezdik meg a mobil egységek.*Elfogadhatatlannak tartja a készítmények árrésének csökkentését a Magyar Gyógyszerész Kamara országos elnöksége, ezért a testület országos gyűlést hív össze június 23-ra. Meghívják a miniszterelnököt és az egészségügyi minisztert is. A testület fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul. Úgy tudjuk, felmerült, hogy tiltakozásul részleges munkabeszüntetést szerveznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.