A mi fővárosunk

2001. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több száz szobrot állítottak az idén Magyarországon a millennium tiszteletére. A fővárosban is csaknem valamennyi kerület kivette a részét az ünneplésből. Összesen negyvenöt budapesti közterületi alkotást, emlékművet és emléktáblát adtak át városszerte a Magyar Millennium Kormánybiztosi Hivatala támogatásával. Volt, ahol pazar pompával köszöntötték a magyarság ünnepét, de olyan városrész is akadt, ahol például MSZP-s zászlókkal, harcedzett politikusokkal és Lagzi Lajcsival „tisztelegtek” államalapításunk ezeréves évfordulója előtt.
A hivatalos millenniumi év augusztus 20-án lezárult, azonban még mindig szép számmal készülnek az emlékhelyek.
A hegyvidéki Királyhágó téren a napokban felavatott emlékmű, a Cantata Profana kőben és bronzban állít emlékművet Bartók Béla zenéjének. Ahogyan Nemeskürty István tanár úr jellemzi: „a lombkoronából a szarvassá vált fiúk kibontakozása európai árvaságunk szimbóluma. Ezek a szarvasok csalogattak idáig bennünket, s végül mi magunk is a tiszta forrásra kiszolgáltatott szarvasokká váltunk”.
A gyönyörű kompozíció szívmelengető ebben a terrorizmussal elárasztott időkben. Ugyanakkor van Budapesten egy másik tér is, ahol nem avattak semmit sem. A pesti oldal újlipótvárosi ékkövében, a Szent István parkban vannak ugyan szobrok, a nézelődő itt találhatja például a zsákhordó szobrát, a kommunista ellenállás úgynevezett SZIR-csoportjának emlékművét; Lukács György baloldali filozófus szobrát és a Wallenberg-emlékművet is. Utóbbiból több van Budapesten, de Szent Istvánnak nem lehet még csak egy emléktáblája sem a róla elnevezett, egykor a francia királyi parkok stílusában épített parkban. Sem a fővárosi önkormányzat, sem a XIII. kerület baloldali vezetői nem törődtek azzal, hogy a millennium évében az itt élőknek nagy igényük van egy, az államalapítót megörökítő emlékműre kedvelt ligetükben. Egy budapesti civil szervezet pedig még kezdeményezte is a szoborállítást, azonban nemes tervüket a helyi hatalmasságok elvetették. Az illetékes szaktárcának sajnos nem volt néhány tízmillió forintja, hogy támogassa az ötletet. Kíváncsi lennék, vajon a szobrot nem avatókat ugyanolyan tisztelet fogja-e övezni közel hetven év múlva, mint az 1931–35-ben a Lipótvárosi parkot építtető Fővárosi Közmunkák Tanácsát, s annak elnökét, Rakovszky Iván nyugalmazott belügyminisztert?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.