Lassult az ipari termelés bővülése

Előzetes, szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint az ipari termelés 4,6 százalékkal csökkent szeptemberben az előző hónaphoz és 3,7 százalékkal az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Hírösszefoglaló
2001. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A termelés volumene az első kilenc hónapban 4,7 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Schnidele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese elmondta: továbbra is a vegyipari, híradás-technikai eszközöket gyártó vállalatoknál lassult leginkább a termelés. A tavalyinál alacsonyabb termelés elsősorban a legnagyobb vállalatok körében volt megfigyelhető – tette hozzá.
Nem okozott meglepetést az ipari termelés szeptemberi csökkenése az MTI által tegnap megkérdezett gazdaságkutatóknak. A kutatók egybehangzóan a nyugat-európai dekonjunktúrát jelölték meg az ipari termelés visszaesésének fő okaként.
Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója egyértelműnek nevezte, hogy a gazdaság növekedésének hajtóereje már nem az ipar, hanem a szélesebb értelemben vett szolgáltatások bővülése. Schweitzer Iván, a Kopint-Datorg Rt. kutatója arra figyelmeztetett, hogy a kedvezőtlen külgazdasági helyzet előbb-utóbb az egyensúlyi mutatók romlásában is tükröződik.
Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója, Belyó Pál a szeptemberi csökkenés ellenére elképzelhetőnek tartotta, hogy az ipari termelés bővülése az idén és jövőre is eléri a 6 százalékot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.