Antikváriumok alapítása a XIX. század végén

A szabad iparűzés kezdetével – 1872-től – sorra nyíltak a tudományos és modern antikváriumok a fővárosban. A Múzeum körút már akkor is központi funkciót töltött be ezen a téren. Az egyetemisták negyedéből – a Semmelweis utcából és az Egyetem térről – a hallgatók sűrűn látogatták ezeket a kis üzleteket, amelyek kínálata gyakran a szakirodalomra épült, böngészgettek a régi könyvek között.

Osgyán Edina
2002. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Múzeum körút mellett a XIX. század végén számos antikvárium és könyvkereskedés nyitotta meg kapuit a Károly körút és a Vörösmarty tér vonzáskörzetében, a mai Bajcsy-Zsilinszky úton, a Király utcában és a Nagykörút több pontján.
Az első tudományos antikváriumot Horowitz Fülöp alapította 1852-ben. Miután megvásárolta Fischer József Nagy híd utcai antikváriumát, mint diplomás orvos kért iparengedélyt. Az engedéllyel némi probléma adódott, amelyet a helytartótanács – orvoshiány miatt – csak 1854-ben adott ki.
Horowitz kereskedéséből rövid idő alatt tudományos jellegű antikvárium fejlődött ki. A kereskedő aktív munkájának és széles körű műveltségének köszönhetően a nemzeti könyvtár is számos ritkasággal gazdagodott. „Az ő boltja évtizedekig tudósok és gyűjtők állandó találkozóhelye volt, hol bibliográfiai kérdésekben mindenkinek készséggel szolgált felvilágosítással” – idézi a Budapesti Negyed egy tanulmányában.
Az 1880-as években Horowitz nem bírta a rá nehezedő terhet, és a mai Városháza épületébe, egy kisebb helyiségbe költözött át. Itt csak két évet töltött el, s készleteit végleg kiárusította: összesen hatszáz forintot kért a vagyont érő könyvekért. Mai Henrik 1853-ban alapította orvosi könyvkereskedését és kiadóvállalatát. A Széna téren megnyitott antikvárium rövidesen átköltözött a Múzeum körútra. 1880-ban fia, Mai Jakab vette át a jó nevű cég irányítását, s kizárólag orvosi szakirodalmat, tankönyveket jelentetett meg.
Elsősorban új könyvekkel foglalkozott Lampel Róbert, aki 1853-tól egyedül vezette a Lantossy József-féle könyvkereskedést. Lampel nemcsak antikváriumot, de kölcsönkönyvtárat, majd könyvkiadót is működtetett. A század közepén üzletét az Úri utcából a Városház térre költözött.
Lampel keresleti és kínálati hirdetéseket is megjelentetett a sajtóban: elsősorban irodalmi, teológiai és technikai szakirodalmat keresett. Antikváriuma az 1860-as évekre sokat vesztett tudományos jellegéből, és egyre inkább modern arculatot vett fel. Halála után özvegye eladta a kereskedést.
Révai Sámuel és Révai Leó 1869-ben alapította meg a Révai Testvérek céget. Első üzletüket az Egyetem utca 2. szám alatt, a Pesti Hazai Takarékpénztár épületében alakították ki. Fő profiljuk az antikvárrészleg fejlesztése volt, könyvjegyzékeiket Havi Közlemények címen publikálták.
1875 tavaszán a testvérek – az antikváriumon kívül – a cég valamennyi tevékenységi körét felszámolták. Révai Leó átvette az antikváriumot, majd üzletét az Egyetem utcából a Koronaherceg utca 2. szám alá helyezte át. Betegsége miatt unokaöccse, Révai Mór intézte az antikvárium ügyeit. Mór kérésére Révai Sámuel fia érdekében újra társult öccsével, de a közös munka nem tartott sokáig: 1885-ben ismét szétváltak.
1895. július 1-jén a Révai Testvérek részvénytársasággá alakult át, Révai Leó továbbra is fenntartotta az antikváriumot A bolt azonban már nem hozta be a hozzá fűzött reményeket, s a tulajdonos eladta vállalkozását.
„Révai nem volt képes alkalmazkodni a piac belső viszonyaihoz. Talán presztízsféltésből vagy más okokból nem volt hajlandó engedményeket tenni könyvei árából; sokszor makacsul kitartott a már évtizedekkel előbb képzett árak mellett. Így aztán mások aratták le sokéves munkájuk gyümölcsét” – idézi a Budapesti Negyed a korabeli tudósítást.
Végül említésre méltó Rozsnyai Károly orvostanhallgató is, aki 1889-ben nyitotta meg Múzeum körút 15. alatti antikváriumát. Eleinte a bolt csupán modern könyvekkel kereskedett, majd egyetemi jegyzetek kiadására szakodott. Kiadásában jelent meg a Rozsnyai gyors nyelvmesterek népszerű sorozat is. A profil kibővítését követően új könyveket, zeneműveket, sőt kottákat is értékesített a cég. Rozsnyai arra kérte a zeneakadémiai tanárokat, hogy a népszerű, külföldi tananyagot fordítsák le magyarra. A tulajdonos halála után a cég újabb üzletágakkal bővült: festmény-reprodukciókat, eredeti rézkarcokat terjesztett országszerte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.