A tárca fontosnak tartotta a ménes visszavásárlását: így látja biztosítottnak a nemzeti értéknek számító lóállomány fennmaradását. A természetvédelmi célokat, vagyis a génállomány megőrzését úgy szeretnék megvalósítani, hogy a lótartás idővel rentábilis legyen. Ehhez olyan szaporulatot kívánnak létrehozni, ami fogathajtási célokra jól értékesíthető.
A ménes fenntartása jelenleg mintegy százmillió forintba kerül. A Hortobágy nemcsak kulturális tájként és a világörökség részeként értékes, hanem sajátos ökológiája miatt is, amiben a madárállománynak van kulcsszerepe. A Környezetvédelmi Minisztérium a madárállomány megtartása érdekében tavaly megvásárolta a hortobágyi halastavakat is. Megkezdődött a tavakon gazdálkodó Hortobágyi Halgazdaság Rt. reorganizációja. A miniszter szerint a társaság év végére nullszaldós gazdálkodást produkál. A madarak élőhelyéül szolgáló három tavon ökogazdálkodást, a többi tóban pedig profitorientált gazdálkodást folytatnak. Turi-Kovács Béla annak ellenére nem tartja jó megoldásnak a hortobágyi tavak privatizációját, hogy innen halásszák le a Magyarországon értékesített pontymennyiség 30 százalékát.
*
Ha a debreceni önkormányzat meg tud állapodni a részletekben a Magyar Turizmus Rt.-vel, közös vételi ajánlatot tesz a hortobágyi lovas-szállodára, amely a Váltó 4-Libra Rt. tulajdonában van. Kósa Lajos polgármester elmondta: a szálloda az ökoturizmus centrumaként működne.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó