Vályi-Nagy Ferenc verse egy vízcsepp titkairól

Szepesi Attila
2002. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irodalmunk egyik „nagy hiányzója” a költő Vályi-Nagy Ferenc, Kazinczy kortársa, aki előbb református lelkipásztorként, később a sárospataki kollégium görög-, latin- és esztétikaprofesszoraként kereste kenyerét. Két fontosabb verseskönyve jelent meg: az Ódák Horátz mértékein (Kassa, 1807) és a Polyhymnia, immár halála után, 1820-ban Sárospatakon.
Kazinczy, aki pedig egy személyben írta a korabeli irodalmi kánont, nagyra becsülte Vályi-Nagy Ferencet, s halotti búcsúbeszédét is maga mondta. Hogy a kitűnő költő mégis kiesett az utókor emlékezetéből, ennek az az oka, hogy amikor Vályi-Nagy Homérosz Iliászát fordította, felhasználta a Kölcsey által már korábban magyarított néhány részletet, és ezt elmulasztotta publikációjában feltüntetni. Ebből aztán nagy perpatvar kerekedett, az úgynevezett Iliász-per. Kölcsey – joggal – méltatlankodott, az irodalmi közvélemény pedig plagizátorrá degradálta a költőt.
Pedig ha volt eredeti hangú magyar lírikusa a XVIII–XIX. század fordulójának, Vályi-Nagy kétségtelenül az volt. Legjava versei – ahogy XX. századi méltatója és egyik „újrafelfedezője”, Weöres Sándor írja – Berzsenyi műveivel egyenrangúak.
Néhány versében a költő – e művek hangulatában és szemléletében – már-már a XX. századi „tárgyias líra” előfutárának mondható. Talán legmeghökkentőbb művében, mely a Polyhymnia címmel közreadott kötetben olvasható (A rothadt Víztsepphez) a mikroszkopikus méretek világába kalauzolja az ámuló olvasót.
„E vízgömbben is, mely megfér a / Tű fulánk hegyin, egy kis Sphaera / Előttem függeni látszik: / E kis öblü rothadt posványban / Élők serge, mint Otzeánban / A nagy Delfineké, játszik…” – mutatja be a poéta a pocsolyából vett „rothadt vízcsepp” hemzsegő, csodálatos élővilágát. Majd a parányok részletezésébe kezd: „Ez evedzző szárnnyal hasítja / A víz völgyet, másik tágítja / A lehasadt örvény torkát, / Amaz, szerelmet űzvén, veti / Meljét a mélységnek, s követi / Párját, érezvén Ámorkát…” A nagyítólencse alatti cseppvízben, mint látható, az apró lények számára tágas terek nyílnak, és a sokasodás parancsát is megérzik e pöttöm vízlakók, bár nem is a földi méretek Ámor istenének, hanem a maguk hasonlóképp parányi Ámorkájának hatására. De nemcsak „szerelmet űznek” a pocsolya cseppjének vándorai, hanem – miként az erdei-mezei ragadozók a tágasabb földi térségeket, – egymásra is rárontanak: „Itt más tsoport a prédát lesi / S a gyengébb vízlakót nyeldesi / Mit egy Tzethal éh szájával: / Ott a fiók sereg, a mélyre/ Bukik, félvén, hogy e veszélyre / Ne jusson, úszik héjával.” Amiből kitetszik, hogy a víz parányai számára a cseppnek is van mélysége meg magassága, ahol tragédiák sora játszódik le percről percre. És ebben a mikrovilágban is minden lény teljes és tökéletes, habár még a nagyító sem mutathat be minden részletet: „Itt a fő, szem, szív, eretskék, nyak, / Belek, hártyák annyira véknyak, / Hogy tsak bámúlva képzelem.”
Vályi-Nagy elámul a teremtés csodáján, és azon tűnődik, hogy „a kis Világok számának nints vége”, azok sokasodnak számunkra láthatatlanul, s bennük ugyanolyan élet zajlik, mint „a legnagyobb Sphaerában”. Majd e modern, XX. századi gondolat után a teremtés csodáiról a Teremtőre függeszti tekintetét: „A benned úszó kis férgekben / Szintúgy, mint a roppant testekben / A tsudák száma látható: / Ama fő kéz, mely ezeknek lett / Alkotója, itt is remeklett: / Itt s ott Nagy a Mindenható…”
Talán fölösleges hangsúlyoznunk, milyen modern gondolat és szemlélet volt ez Gvadányi és Csokonai korában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.